szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bevételük átlagosan 60 százalékát titkolták el Baranya megyében azok az adózók, akiknél a közelmúltban tartott úgynevezett forgalomszámlálást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

A szervezet megyei adóigazgatósága keddi közleményében utalt rá: az ellenőrzésnek ezt a módját olyan vállalkozásoknál alkalmazzák, amelyeknél az esetleges adóelkerülő magatartás más eszközökkel nehezebben érhető tetten Ilyenek a fodrászatok, kozmetikák, iskolabüfék, élelmiszerboltok, pizzériák, éjszakai vendéglátóhelyek, ahol szinte lehetetlen eredményes próbavásárlást végezni amiatt, hogy a szolgáltatók jól ismerik a vevőkörüket.

Rámutattak: a revizorok által vizsgált valamennyi adózónál fennállt a bevételeltitkolás gyanúja. A vállalkozások mindent megtettek a forgalom minimalizálása, végső soron az ellenőrzés meghiúsítása érdekében.

Az egyik vizsgált iskolai büfés jóval a nyitvatartási idő előtt bezárt, a másik a tantestület tagjával üzente meg a tanulóknak, hogy nem szabad vásárolni, a harmadik egyszerűen nem készítette el a legnépszerűbb termékét az ellenőrzés napján, és az iskolai hangosbemondóban is közzétetette: nem szerencsés a büfé látogatása. Rajtuk kívül volt olyan vállalkozó, aki az óraközi szünetekben ment el dohányozni, akkor, amikor lett volna vevője – hozott fel példákat az adóigazgatóság.

Egy pécsi hentes a rekorder

Arányosan a legtöbb bevételt, a gyanú szerint forgalmának 90 százalékát egy pécsi húsbolt titkolta el. Az üzlet 1,2 millió forint bevételt realizált a forgalomszámlálás napján, holott a pénztárgép adatai szerint egy héttel azelőtt mindössze 80 ezer forint folyt be a kasszájába.

Az adóellenőrök a milliós napi forgalmat az előző hónap átlagforgalmával is egybevetették. Ebből az derült ki, hogy a napi bevétel átlagosan csak 8,3 százaléka volt a forgalomszámláláskor rögzített, kiugróan magas összegnek.

Az ügyvezető az eltérést azzal magyarázta, hogy az ellenőrzést nagy forgalmú időszakban, pünkösd előtt két nappal végezték, de a revizorok a bolt karácsonyt és húsvétot megelőző bevételeit is vizsgálva arra jutottak, hogy az üzlet éves szinten százmilliós nagyságrendű összeget titkolhatott el.

Fülöp Eszter, a megyei adóigazgatóság sajtóreferense elmondta: a forgalomszámlálás már korábban is alkalmazott módja volt az adózók ellenőrzésének, de a revizorok látva eredményességét, újabban egyre többször élnek vele.

Hozzátette, hogy a forgalomszámlálások eredményei számba vehetők az érintett adózók későbbi ellenőrzésekor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!