Amik elkerülhetetlenek egy startup indításához

A startup vállalkozás elindítása olyan, mint egy hosszú sziklamászás. Ha indulásnál valami kimarad a csomagból már nem lehet érte visszafordulni. A Megoldás.most bloggere összegyűjtött öt olyan dolgot, ami nélkül nem érdemes nekivágni.

  • hvg.hu hvg.hu
Amik elkerülhetetlenek egy startup indításához

Egy startup indítása heti 20-60 órát vehet igénybe, hónapokon keresztül. Ez idő alatt legfeljebb félállásban lehet dolgozni, rugalmas munkaidőben, vállalva a szabadidő teljes feláldozását. Másik megoldás lehet a munkamegosztás, a feladatok delegálása. Ebben az esetben azonban kitűnő koordinációra és nagyfokú együttműködésre van szükség, és még így is előfordul, hogy olykor – egy vagy több embernek – egész nap a vállalkozással kell foglalkoznia. Ha ez az időbeosztás nem kivitelezhető, kár belevágni.

A startuppernek szüksége van szövetségesekre, mint a családtagok, akik sorban állnak a villanyszámlájával helyette, és megfőzik a kávéját. Szövetséges a szomszéd informatikus srác, akivel lehet barterezni, cash-flow problémák esetén. Szövetséges egy másik startup, akivel meg lehet osztani a tudást, hiszen a közösséghez tartozás növeli a kreativitást, termelékenységet, azaz a siker esélyét.

Akkor érdemes belecsapni igazán, ha már validálta termékét, vagyis vannak ügyfelek, vásárlók, akik komolyan érdeklődnek a termék iránt, és akiktől valós visszacsatolást kaphat termékéről – a puding próbája az evés.

Kell egy vezető. Baráti társaságként nem működhet a dolog, kell egy önálló, erős belső motivációkkal rendelkező, fegyelmezett és céltudatos vezető, aki hajtja a csapatot, és a lendület motorja. Szükség van egy szkeptikusra is, aki mindenbe „beleköt”, észreveszi a hibákat, hiányokat, egy realista, aki a „földön tartja” a csapatot, és megfogalmazza aggályait.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.