szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gyors növekedéssel bíró régiókba sem tért vissza felvásárlási kedv, cégeik felvásárlási célpontként nem attraktívak, felvásárlóként pedig nem aktívak, vagyis nem tudják magukat kivonni a globális M&A (Mergers and Acquisitions) piac hanyatlásából – derül ki a KPMG felméréséből. Simonyi Tamás, a KPMG magyarországi M&A-igazgatója szerint a magyar piac anticiklikusan mozog, nálunk vannak tranzakciók.

Minden tekintetben visszaesett az elmúlt félévben a gyors növekedésű országokban (mint például a BRIC-országok, Dél-Afrika, délkelet-ázsiai államok) vagy ezen országok cégei által végrehajtott felvásárlások száma – tette közzé friss felmérésében a KPMG. A globális tanácsadó cég elemzői ebben a kategóriában három tranzakciótípust különböztetnek meg: fejlett országok cégei vásárolják fel a gyors növekedésű államok vállalatait (D2H-üzlet), gyors növekedésű országok cégei hajtanak végre felvásárlásokat fejlett országban (H2D-üzlet), illetve a gyors növekedésű országok egymás országaiban hajtanak végre ilyen tranzakciókat (H2H-üzlet). A 2013. első félévi kutatás adatai szerint mindhárom szegmensben jelentős visszaesés volt tapasztalható.

Nemcsak a gyors növekedéssel bíró országokban, hanem a világban általában is csekély volt a felvásárlási kedv, azaz nem csak erre az országcsoportra vonatkozó problémáról van szó. Nem lehet ugyanakkor nem észrevenni, hogy ebben a szegmensben minden tranzakciótípusban nagyobb a visszaesés, mint a világátlag. Az 526 D2H-üzlet és a 169 H2D-üzlet 23, illetve 26 százalékos visszaesést takar, míg a 110 H2H-üzlet 14 százalékkal marad el az előző évi eredménytől, miközben a globális M&A-piac 10 százalékkal zsugorodott.

Ami a D2H-üzleteket illeti, a KPMG adatai szerint nem csak arról van szó, hogy az utóbbi időben a kínai cégek veszítettek vonzerejükből, hiszen Kínában 16 százalékkal esett vissza a fejlett országok cégei által eszközölt felvásárlások száma, míg Közép-Kelet-Európában 25 százalékkal, Dél-Amerikában egyharmadával, Délkelet-Ázsiában pedig 19 százalékkal maradt el a D2H-tranzakciók száma a tavalyi eredményektől. A felvásárlási aktivitás csupán Indiában és a Független Államok Közösségében növekedett.

A H2D-üzletek között a 2005-ös szintre esett vissza az Egyesült Államokban működő cégek felvásárlása. Idén az első félévben 31 ilyen tranzakciót sikerült lezárni, tavaly a második félévben még 52-t. Ez a mennyiség még a 2010-es nagy mélypontnál is kevesebb. Hasonló mélyrepülésben van az európai cégeket célpontnak tekintő felvásárlások száma is, ahol az egy évvel korábbinál 32 százalékkal kevesebb tranzakció született. A H2D-üzletekben a legnagyobb felvásárlók továbbra is a délkelet-ázsiai cégek.

A magyar piac némileg anticiklikusan mozog, bár erről statisztikák nem állnak még rendelkezésre, mondja Simonyi Tamás a KPMG M&A-igazgatója. Tapasztalata szerint a tanácsadók és az ügyvédi irodák táján elég nagy a sürgés-forgás. Csak a pénzügyi szektorban öt tranzakció zárt az elmúlt 12 hónap során, és továbbiak vannak készülőben. Lényeges tényező, hogy a cégvásárlásokban az állam is aktív, s ezen a téren újabb fejleményekre is lehet számítani.

Az anticiklikus tendenciát erősíti az is, hogy sok részpiacon indult el a koncentráció, a nyomott gazdasági környezet ugyanis sok cég jövedelmezőségét kikezdi. Ilyenkor a tulajdonosok rászánják magukat az eladásra, még mielőtt a tevékenység veszteségesbe fordul. Az erősebb iparági szereplők pedig jó érzékkel ragadják meg a piacszerzés lehetőségét.

„A régióban rég nem látott privatizációs kísérlet folyik: a horvát állam elindította az ottani Postabank és a legnagyobb biztosító, a Crosig többségi részesedésének eladását” – mondja Simonyi Tamás. Ez utóbbi üzletben az állam a horvát KPMG-t a budapesti irodával együtt bízta meg az eladó tanácsadói feladatainak ellátásával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!