szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kisebb vállalkozásoknál is előfordul, hogy szomszédos országokba értékesítenek. Mutatjuk, hogy tudják mindezt adómentesen kivitelezni.

Ahhoz, hogy egy vállalkozás áfamentes tudjon külföldre értékesíteni, arra van szükség, hogy kereskedelmi partnere eltérő tagállamban nyilvántartásba vett, közösségi adószámmal rendelkező adóalany legyen. Ugyanakkor nem feltétel, hogy az adóalany a nyilvántartás tagállamában székhellyel is rendelkezzen, vagyis akár magyar cég is lehet a kereskedelmi partner, amennyiben a vevő egy másik tagállambeli közösségi adószámmal is rendelkezik, és az ügylet során ezt az adószámot adja meg - olvasható a Piac&Profit-on.

Az adómentességhez azonban az árunak el kell hagynia az országot, mert ha az eladó nem tudja hitelt érdemlően igazolni a fuvarozás tényét, a NAV az ügylet adómentességét megtagadhatja, és azt belföldi értékesítésnek minősítheti, és a cégnek az elmaradt áfa összegével a mulasztási bírságot és késedelmi pótlékot is ki kell fizetnie.

Bizonyítékként elsősorban a CMR fuvarokmány szolgálhat, ennek hiányában, ha például valaki a saját gépjárművével szállítja az árut, akkor egyéb dokumentumok is megteszik, például a célország raktára által kibocsátott raktári átvételi elismervény, de érdemes megőrizni minden egyéb olyan dokumentumot, amely a kivitel tényét igazolni lehet. A termékek vevő általi elszállítása esetén nem elég a szóbeli vagy írásbeli, nyilatkozat formájában megfogalmazott ígéret az áru elszállítására. Az áru elszállításakor kell a bizonylatot kiállítani, melyet a vevő a dátum, a neve, címe és az aláírása feltüntetésével hitelesít.

Lényeg, hogy a fuvart igazoló dokumentumok minimum tartalmazzák az eladó és a vevő nevét, címét, adószámát, a termék fajtáját, mennyiségét, értékét, rendeltetési hely megjelölését, a bizonyított esemény megtörténtének időpontját, helyét és az okirat kiállításának keltét.

Az adóhatóság megvizsgálhatja a fuvarozást végző felet, hogy van-e olyan járműve, amivel a szállítást végezte a bizonylatok szerint, a gépjármű tachográfja/GPS-e/útnyilvántartása szerint a gépjármű valóban azt az útvonalat tette-e meg, mint ami a bizonylatokon szerepel, nem hogy nem került-e vissza az áru a másik tagállamból belföldre.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!