szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hat évet kapott és 428 millió forintos vagyonelkobzásra ítélték az autómatricáiról elhíresült Il Ferro Kft. ügyvezetőjét hétfőn. Ez még csak az elsőfokú döntés abban a botrányos ügyben, amely még 2007-ben pattant ki, és amely során emberek tízezreit szedték rá.

Az elsőrendű vádlottat, az Il Ferro Kft. ügyvezető igazgatóját a bíróság hűtlen kezelésben, sikkasztásban, több mint kétezer rendbeli csalásban és számviteli rend megsértésében találta bűnösnek, amiért 6 év börtönbüntetésre, valamint 428 millió forint vagyonelkobzásra ítélték – tudósított hétfőn a Hír Tv az autómatricákról elhíresült ügyben hozott elsőfokú döntésről.

Hogy mi ez az Il Ferro-ügy, arról korábban elég alaposan írt a hvg.hu: egy vállalkozás annak ígéretével kínált új autókat magánszemélyeknek, hogy a kocsikra tapasztott reklámmatricákból reklámbevételre tesznek majd szert, és ebből fizethetik ki az autók törlesztőrészletét. Ehhez azonban 180 ezer forintos regisztrációs díjat kértek, és mivel nem úgy tűnt, hogy komoly reklámszerződésekkel rendelkezne a vállalkozás, felmerült a gyanú, hogy a pilótajáték-szerűen működő cégnél az új belépők regisztrációs díjából fizetik a korábbi tulajok törlesztőjét. Azt is kiderítettük még akkor, hogy a cég tulajdonosai közül ketten is voltak büntetve. Az Il Ferro úgy csődölt be, ahogyan arra számítani lehetett: 2007 tavaszán elkezdett nem fizetni a reklámmatricák után az autósoknak, akiknek azonban továbbra is törleszteniük kellett gépkocsijukat.

Hétfőn az elsőrendű vádlott mellett a másodrendű vádlottat négy év szabadságvesztésre, valamint 87 millió forint vagyonelkobzásra ítélték, az ötödrendű vádlott pedig 2 évet kapott, amit 3 évre felfüggesztettek. A hatodrendű vádlott 1 év 10 hónapot kapott, 2 évre felfüggesztve. A hetedrendű vádlottat – aki később megvette az Il Ferro Kft.-t – 381 rendbeli csalás bűntettében találták bűnösnek, amiért 1 év 6 hónap börtönre ítélték. A harmad- és negyedrendű vádlottakat sikkasztás és hűtlen kezelés vádja alól felmentette a bíróság – tudósított a Hír Tv.

A Fővárosi Főügyészség 2010-ben emelt vádat az Il Ferro-ügyben. A büntetőper 2011 novemberében kezdődött, az akkori tárgyaláson a kft. egykori vezetője tagadta bűnösségét. A férfit a gépkocsikon elhelyezett reklámokkal kapcsolatban sok száz millió forintos hűtlen kezeléssel, sikkasztással, csalással vádolják.

Az ügyészség szerint a cég 2006-2007-ben több ezer autóssal kötött szerződést, amely arról szólt, hogy pénzt ad reklámok közzétételéért, de használt autó esetében egyszeri 180-333 ezer forintos díjat, új autónál pedig az általa kijelölt kereskedőnél történő vásárlást és 5-10 ezer forintos ügyintézési díjat kért. Cserébe azt ígérte, hogy új autó esetében fizeti a havi részletet 40 ezer forintig, a használt kocsik után pedig havi 50 ezret ad.

A vád szerint az Il Ferro összesen milliárdos nagyságrendű bevételei és kiadásai mellett az elsőrendű vádlott, a volt ügyvezető százmilliókat utalt rokonai, barátai cégeihez fiktív számlákra, ügynöki jutalék címén, ellenszolgáltatás nélkül, és a pénzt később a vádlott-társak visszaadták neki.

Az ügyészség szerint egyes vádlottak már 2006 nyarán tudták, hogy a cég tevékenysége hosszú távon nem biztosított, hiszen a bevételeket jelentősen meghaladták a kiadások. A cég mégis folytatta a szerződő partnerek gyűjtését egészen 2007 márciusáig, amikor felfüggesztették ügyfeleiknek a reklámdíjak folyósítását, ám az év áprilisig még újabb 380 szerződést kötöttek.

Az elsőrendű vádlott szerint az Il Ferro által vállaltak teljesíthetőek voltak. Elmondta, hogy külföldön már látott hasonlót, de a hazai megvalósítás az ő ötlete volt. Tartott attól, hogy amint beindul a vállalkozása, más cégek majd aláígérnek – ami állítása szerint be is következett –, ezért igyekezett szerződésekkel magához kötni ügyfeleit. A négy évvel ezelőtti tárgyaláson kiderült, hogy alig-alig sikerült bevételt eredményező reklámszerződéseket kötnie az Il Ferrónak, jobbára inkább barterüzletek voltak, természetben, reklámfelülettel fizettek az autókon reklámozók, nem pénzzel. Az eljárás adatai szerint a cégtől, illetve a vádlottaktól összességében százmilliós nagyságrendű vagyont foglaltak le az eljárás során.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!