szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az elmúlt száz évben senkinek sem jutott eszébe, hogy korszerűsítse a zuhanyozást, most azonban többen is pályáznak erre a címre, köztük egy magyar csapat is. Egy megfelelő zuhanyrózsával ugyanis rengeteg víz megspórolható, de van, aki a zuhanyba való pisilésre esküszik.

A Kickstarteren éppen fut egy kampány, amely már most tízszer annyi pénzt összegyűjtött egy speciális zuhanyrózsa, a Nebia gyártására, mint amennyit a tervezők szerettek volna. A kampányvideóban az egyik alapító fel is hívja a figyelmet, hogy miközben a víz a világ egyre több pontján hiánycikk, az elmúlt száz évben senkinek nem jutott eszébe, hogy egy takarékosabb zuhanyrendszert megalkosson. Ugyanis amíg egy átlag 8 perces zuhanyozás során 88 liter vizet elpancsolnak, addig a videó állítása szerint a Nebia zuhanyrózsa alkalmazásával ez mindössze 26 literre csökkenthető, egy porlasztásos technológiával, amit egyébként a NASA-nál alkalmaznak. A zuhanyrózsa ára 400 dollár, ami meghaladja a százezer forintot is, de az alkotók szerint két éven belül megtakarítja az árát. A projectben több nagyágyú is fantáziát lát, a befektetők listáján az Apple-vezér, Tim Cook mellett a Google elnöke is megtalálható.

A Nebia azonban nem az első cég, amely a takarékos zuhanyzást tűzte zászlajára, a svéd Orbital Systems is űrtechnológiából építkezik, ráadásul 90 százalékos vízmegtakarítást ígér, de a versenytársak listáján egy magyar startupot is találunk, az 5L-t, ami pedig mindössze a nevében használt mennyiségből hozza ki a napi tisztálkodást. Két brit diák pedig még megdöbbentőbb célt tűzött ki: Debs Torr és Chris Dobson, a University of East Anglia diákjai azt szeretnék, ha egyetemük mind a 15 ezer diákja a reggeli első vizelést nem a WC-n, hanem a zuhanyban tenné meg. Számításaik szerint így évente 720 millió liter vizet lehetne megtakarítani, és ez még csak a környezeti hatás: ha egész Kelet-Anglia így tenne, akkor 42,5 millió fonttal kevesebbet költenének az emberek (egy főre lebontva a megtakarítás éves szinten 7,3 font – majdnem 3 ezer forint – lenne emberenként).

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!