szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nevüket és arcukat is vállalták azok a volt dolgozók, akik kamera előtt mondták el, milyen megaláztatások érték szerintük őket a Zsolnay-gyárban, ahonnan több évtized után jöttek el. A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. szerint az egykori munkatársak a bíróság tett nyilatkozataikban nem mondtak ilyet, a videóval pedig nem akarnak érdemben foglalkozni, szerintük "a csalárd gyárlopási kísérlet főszervezői a legkisebbek hátán menekülnének ugyanis a felelősségre vonás elől”.

Megvont juttatások, fűtetlen munkahely, megfigyelés kamerákkal, vádaskodás, megaláztatások – a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. egykori dolgozói szerint ezek vezettek ahhoz, hogy a porcelángyárban eltöltött évtizedek után sokan végül felálltak és eljöttek.

A Volt Zsolnaysok nevű Facebook-oldalra a napokban posztoltak egy videót, amelyen egykori dolgozók szólalnak meg – fedezte fel a bama.hu.

Elmondásuk szerint az új többségi tulajdonos érkezése után egyre rosszabb lett a helyzetük. A korábbi juttatásaikat fokozatosan csökkentették, megszüntették a kollektív szerződést, és ezzel párhuzamosan ellehetetlenítették a szakszervezet működését. Volt, aki arra panaszkodott, hogy fűtetlen helyiségekben dolgoztatták, kamerákon keresztül figyelték meg őket, emellett "ledinás óvodások" szintjéhez hasonlították a munkájukat. Többeket folyamatosan szondáztattak, mert azt hitték róluk, hogy isznak.

Egyeseket lopással vádoltak meg, és emiatt egy távolabb lévő WC-t kellett használniuk, nehogy a helyükön közelebbi mosdón keresztül kicsempésszenek valamit. A dolgozók azonban ezt épp fordítva látták: szerintük volt, hogy nem a porta felé távozott az áruval megpakolt autó, hanem a rácsos kapu felé, amelyet nem figyeltek kamerák. Ugyancsak volt példa arra, hogy igazgató nyúlt le kész darabokat, amelyeket papíron leselejteztetett – állította egyikük.

Az egykori Zsolnay-dolgozók júniusban egyszerre mondtak fel előző munkahelyükön. A munkásokat a frissen alapított Ledina Kerámia Kft. vette át, korábbi hírek szerint körülbelül 130 embert. A Zsolnay ügyében jártas gazdasági szakemberek korábban azt gyanították, hogy ugyanaz a kormányközeli üzleti kör állhat a Ledina beindítása mögött, amely az elmúlt évben sikertelenül próbálta megszerezni a Zsolnayt. 

Zsolnay: a bíróságon más nyilatkozatok hangoztak el

„A videóval nem szeretnénk érdemben foglalkozni, mert nem szeretnénk 110 emberi sors tönkretételéhez asszisztálni. Borzasztóan sajnáljuk, hogy a csalárd gyárlopási kísérlet főszervezői a legkisebbek hátán menekülnének a felelősségre vonás elől” – olvasható Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. reakciójában, amelyet a hvg.hu-nak küldtek el kedden délután.

Ebben jelezték, hogy a munkavállalók felmondási indokként NAV-vizsgálatokra hivatkoztak, munkakörülményeikre és munkáltatóik magatartásaira nem panaszkodtak. A videóval ellentétben a bíróságon tett nyilatkozataik közokiratnak minősülnek, a társaság szerint azok hitelt érdemlőbbek, ezért a válaszukban is idéztek szó szerint mondatokat az egykori dolgozóktól.

„A felmondásomat, illetve az új munkaszerződésemet nem én fogalmaztam”. „Engem nem fenyegetett meg senki a Zsolnay vezetősége részéről, rossz érzésem is volt eljönni, de akkor nem láttam más lehetőséget” – a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. szerint egyebek mellett ezek a mondatok hangoztak el a bíróságon.

Közleményük végén hozzátették: nekik ezek az emberek továbbra is volt kollégáik maradnak, „akiknek nagy részére szeretettel gondolunk”.

Zsolnay-gyár: Betett egy milliárdot, viszik a céget

Bizonyos érdekkörök hónapok óta tudatosan készültek arra, hogy lecseréljék a Zsolnay-gyár többségi tulajdonosát, aki saját vagyonából több mint egy milliárdot tett be a cégbe. És most, amikor a cég milliárdos uniós megbízásokra tehetne szert, pillanatokon belül vagyonfelügyelőt kaphat maga fölé.

Bepereli a Zsolnay a Magyar Fejlesztési Bankot

A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. érvénytelenségi pert indít, amiért a Magyar Fejlesztési Bank május 18-án felmondta a vállalat 413 millió forintos hitelét - közölte a társaság csütörtökön. A manufaktúra ezt Páva Zsolt pécsi polgármesterének címzett csütörtöki keltezésű, nyílt levelében közölte, amelyet Treitz Ferec cégvezető írt alá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!