szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elon Musk, a Tesla alapító főnöke szerint a jövő a munkahelyek szempontjából katasztrofális. Szerinte a mesterséges intelligencia elveszi a mai munkahelyek nagy részét. De nem mindenki osztja ezt a jövőképet.

Nemrég jelent meg az ENSZ egyik gazdasági munkacsoportjának prognózisa és piacra került Nicolas Bouzou francia szerző műve: „A munka az ember jövője” címmel. Továbbá a Dell és egy kaliforniai agytröszt is felvázolta, mi várható a következő évtizedekben a globális munkaerőpiacon. Kétségtelen, hogy sok hagyományos munkahely el fog tűnni. De a tanulmányokból kiderül, hogy 2030-ban olyan munkahelyek lesznek, amelyek 85 százaléka ma még nem létezik.

 Egy másik vizsgálat szerint, amelyet a Cognizant Technology Solutions Corp. végzett el, a mesterséges intelligencián alapuló technológiák 21 millió új, ma még elképzelhetetlen munkahelyet teremtenek. E vizsgálatok szerint ugyanis a mesterséges intelligenciát mindig felügyeli majd valaki, aki egy hús-vér munkavállaló, nélkülük, vagyis a specializáltan képzett emberi munkaerő nélkül semmilyen robotmunkahely nem üzemeltethető. Olyan új foglalkozások jönnek létre, mint a „genetikai sokszínűség ügynöke”, vagy „a virtuális üzletek serpája.” Ami ma még csak a tudományos- fantasztikus irodalom világában létezik, holnap már valóság lesz. Ben Spring, a Cognizant’ Center igazgatója a társszerzője annak a tanulmánynak, amely a „Mit tegyünk, ha már a gépek mindenre képesek?” címet viseli. Ben Spring állítja, hogy a mesterséges intelligencia valamilyen formában mindig emberi felügyeletre szorul majd. Csak az ember irányításával lehet gyümölcsöző a robotokkal való együttműködés- írja a Le Figaro.

 Franciaországban is próbálják felvázolni, a munkaerőpiac várható változásait. A témával a politikai elit is foglalkozik, parlamenti vizsgáló bizottság alakul, amely a mesterséges intelligencia terjedésével összefüggő etikai kérdéseket is tanulmányozza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kis Miklós Gazdaság

Nyerhetnénk is a negyedik ipari forradalommal, de így nem fogunk

A robotok Magyarországon sem szüntetnek meg arányaiban sokkal több munkahelyet, mint Nyugat-Európában, az automatizáció társadalmi-gazdasági hatásai azonban jóval pusztítóbbak lehetnek itthon, mint a fejlett országokban. Cikksorozatunk második része.