szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kamara elnöke nem bánta meg, hogy az ő javaslatára vitték le a tankötelezettség határát, és arról is beszélt, szeretné, hogy a középiskola előtt is felvételizzenek a gyerekek.

„Ha valaki szakács akar lenni, annak a szakács szakmát kell megtanulni.” Ezt mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a 168 Órának adott interjújában arra a felvetésre, hogy a szakiskolákban leépítik a közismereti tárgyak oktatását. „Készséggel elismerem, ebben a kormánnyal tettestársak voltunk” – fogalmazott.

De szerinte az egyetemeken végzett oktatáson is változtatni kéne, szeretné elérni, hogy a kamara hozzájárulására is szükség legyen néhány szak elindításához. Mindezt azzal indokolta, hogy néhány egyetemi szakról ő maga nem tudja, hogy mit oktatnak ott. „Nem tartom magam ostoba embernek, de nehezen tudnám megmondani, mi a csudát jelentenek” – mondta néhány szakról. Ilyen például a társadalmi viselkedéselemző vagy az európai lexikográfia.

A kamara azt szeretné, hogy a középiskola előtt is felvételizzen a gyerek – mondta Parragh. Arra a kérdésre, hogy tényleg sorsdöntést hozzanak-e a 10 vagy 14 évesek, azt válaszolta: „gimnáziumi felvételi ma is létezik, az úgynevezett elitgimnáziumok alkalmazzák. Másutt olyan gyönge osztályok indulnak, amelyekből nincs továbblépés.” Arra pedig, hogy kasztosodás felé vezethet ez a felfogás és a kormány társadalompolitikája, annyit mondott:

Hogy egy társadalomban léteznek különbségek, arról nem mi tehetünk. Mióta világ a világ, így volt.

Parragh nyilatkozott az InfoRádiónak is. Ebben arról beszélt: az ország legfontosabb versenyhátránya a magas adóék, „és ebben az állam lusta”. Szerinte az állam nem a saját működése költségeit viszi lejjebb, hanem azt mondja: inkább elveszem a vállalkozóktól adó formájában, és ugyanolyan rossz hatásfokkal működöm, mint korábban.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!