Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Még mindig messze van az infláció az MNB céljától.
Átlagosan 2,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak 2017 decemberében az egy évvel korábbihoz képest – közölte a KSH. Összességében 2017-ben a fogyasztói árak átlagosan 2,4 százalékkal emelkedtek.
Virovácz Péter, az ING elemzője úgy kommentálta az adatokat: a KSH inflációs mutatója nagyjából egybeesik a piaci konszenzussal, a legtöbb elemző 2,2 százalékot várt. A maginfláció növekedési üteme változatlan maradt, 2,6 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.
Az infláció lassulása két tételhez vezethető vissza az elemző szerint. Egyrészt az üzemanyag áremelkedése lassult, ebben a termékkörben az elmúlt 15 hónap második legalacsonyabb számát jelenti a decemberi. A tartós fogyasztási cikkek ára pedig 0,4 százalékkal csökkent éves bázison, ami vélhetően a szokásosnál is erősebb decemberi leárazásoknak volt köszönhető. Összességében a két fő inflációs mutató még mindig jelentősen elmarad a jegybanki céltól – tette hozzá.
2016 decembere óta az élelmiszerek ára 3,5 százalékkal emelkedett. A legjobban a tojás drágult, 39,4 százalékkal, de két számjegyű 15,1 százalékos volt a vaj és a vajkrém áremelkedése is. A tejtermékek 7,9, a kenyér 7,7, a kávé 5,6, a párizsi, kolbász 5,1, a sertéshús 5,0 százalékkal drágult. Csökkent viszont a cukor és a baromfihús ára, 12,5, illetve 11,8 százalékkal.
A szeszes italokat és a dohányárukat egy kalap alá veszi a KSH, a legnagyobb mértékben, átlagosan 6,8 százalékkal ez a csoport drágult.
A háztartási energia ára 1,6, ezen belül a tűzifáé 13,3, a palackos gázé 11,3 százalékkal magasabb lett. Az elektromos energia, vezetékes gáz és távfűtés ára nem változott.
A szolgáltatások ára átlagosan 1,1 százalékkal nőtt. Az egyéb cikkek elnevezésű kategória – ide tartoznak a gyógyszerek, a járműüzemanyagok, illetve a lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos termékek, valamint a kulturális cikkek – 0,8 százalékkal drágult. Ezen belül a járműüzemanyagok ára 0,5 százalékkal emelkedett.
A ruházkodási cikkekért 0,5 százalékkal többet, a tartós fogyasztási cikkekért 0,4 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.