szerző:
delmagyar.hu
Tetszett a cikk?

Befejeződött a csanádpalotai fogorvos ügyében a vizsgálat: vissza kell fizetnie azt a pénzt, amit a kamukezelésekre igényelt.

Még tavaly írt a Délmagyarország napilap arról, hogy Csanádpalotán két nő is meglepődve fedezte fel az Ügyfélkapun keresztül, hogy olyan kezelések kerültek fel az egészségügyi nyilvántartásukba, amelyet valójában nem végzett el a helyi fogorvosuk.

Bisztrán Györgyné egy hivatalos levél miatt megnyitotta az interneten az elektronikus ügyfélkapuját, és lánya tanácsára megnézte az orvosi beavatkozások rá vonatkozó listáját. Döbbenetére azt olvashatta, hogy 2016. április 13-án fogorvosi ellátásban részesült, pedig ilyenre nem emlékezett – számolt be tavaly a lap.

Elment a rendelőbe, ahol megtudta: a papírok szerint olyan fogát gyógyította a doktornő, amelynek a helyén 23 éve egy pótlás van. Tehát azt nem kezelhette. Bisztrán Györgyné kérdezte a fogorvost, miért tett ilyet, de nem kapott választ. Utóbb kiderült, 2017. április 21-én is elszámolt a nevén egy kezelést, holott akkor sem járt a rendelőjében: utoljára 2011-ben volt ott, azóta nem. Az említett beavatkozások után a tb 22 ezer 396 forint finanszírozást fizetett a fogorvosnak.

A két nő bejelentést tett a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnél (NEAK), és vállalták a nyilvánosságot is, abban a reményben, hogy bebizonyosodik az igazuk. Nincs sok ilyen állampolgár. Eddig mintegy félmillióan nézték meg a betegútjukat, és ötezren jelezték, hogy valami nem stimmel. Amit a csanádpalotai vizsgálatról menet közben megtudott a lap, abból azt lehetett leszűrni, hogy nincs igazán bejáratott útja egy ilyen eljárásnak. A NEAK ellenőrizte a palotai fogorvos nyilvántartását, és akkor azt állapította meg, hogy a papírok rendben vannak.

Bevonta a vizsgálatba a Csongrád Megyei Kormányhivatal Hódmezővásárhelyi Járási Hivatalának Hatósági Főosztályán működő Népegészségügyi Osztályt. Ott meghallgatták a két bejelentőt, majd augusztusban hatósági vizsgálatra kérték fel a kiszombori szakfelügyelő főorvost, Gyergyóújfalvi-Lázár Istvánt. Ő mondta, amikor kétszer is átnézte és dokumentálta a két hölgy fogazatát, hogy ilyen vizsgálat az ő praxisában még nem fordult elő.

Bisztrán Györgynének és Brútyó Boglárkának ezután hónapokig kellett várnia az újabb fejleményre. Januárban a lap megkérdezte a NEAK-ot a vizsgálatról, de nem kaptak információt. A Csongrád Megyei Kormányhivatalnál is érdeklődtek, későbbre ígértek választ. Múlt héten aztán megtudták, hogy Juhász Tünde kormánymegbízott az esetről tárgyalt a NEAK-kal.

Végül a két érintett, akik bjelentést tettek még tavaly, pénteken kaptak értesítést, erről is a delmagyar.hu számol be.

„A ... főosztályunk által folytatott vizsgálat alátámasztotta az Ön bejelentését, ezért intézkedtünk az érintett szolgáltatónál a jelentett beavatkozások finanszírozásának visszavonásáról" – olvasható az e-mailben, amelyet a csanádpalotai Bisztrán Györgyné kapott a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő Ellátási és Koordinációs Főosztályától pénteken.

A két csanádpalotai hölgynek küldött levélben az is olvasható, hogy azokat a beavatkozásokat, amelyekről bebizonyosodott, hogy csak papíron történtek meg, törölték a betegéletútjukból.

Az érintett csanádpalotai fogorvos még év közben kezdeményezte a csanádpalotai önkormányzatnál a szerződésének felbontását, december 31-i hatállyal. A település, helyettesítéssel pótolta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!