Vannak hatékony eszközök a devizapiaci kockázatok kezelésére
Az árfolyamingadozás feladja a leckét – főleg, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Drágul a sonka, de a tojás ára várhatóan nem fog emelkedni. Az európai piacokat elárasztja az ukrán tojás, és ez aggasztja a hazai termelőket is, de egyelőre itthon ez nem okoz drágulást.
„Tavaly egész évben változatlan áron kínáltuk a tojást, és ez maradt 2019-re is, 15 hónapja ugyanaz az ár” – mondta a szegedi Mars téri piacon a delmagyar.hu munkatársának Kotogány János, tojáskereskedő. A lapnak a Szeged közeli Ruzsán termelő Kla-Man Farm vezetője sem gondolja, hogy még Húsvét előtt emelkednének a tojás árak.
Pár hete a sajtóban futott végig az a hír, hogy ismét jöhet egy drágulás még tavasszal, akár ötven forintért is adhatják a tojást. Legutóbb 2017 év végén szöktek fel az árak, akkor ez a drágulás egészen 2018 tavaszáig is eltartott. Akkor a fipronil szennyezés miatt egész Európában volt tojáshiány, ezért volt jelentős drágulás. Most az Ukrajna felől érkező dömping miatt aggódnak a termelők, de ahogy a Magyar Tojóhibrid-Tenyésztők és Tojástermelők Szövetségétől megtudtuk, egyelőre nem lesz árrobbanás.
Két éve lépett életbe az Ukrajnával kötött uniós szabadkereskedelmi egyezmény, ezért aggódnak a termelők, főként a gabonapiacon és a baromfitermékek terén éreztette ez a hatását. A megállapodás szerint évről-évre növekvő mennyiség behozatalát engedélyezte Ukrajnának az Európai Unió.
Molnár Gyöngyi, a Tojóhibrid-Tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének titkára szerint tavaly már 13792 tonna érkezett az Unióba Ukrajnából, ráadásul, még a kedvezményes kvótán túl is hoztak be 1265 tonnát. A tavaly az uniós piacot elborító ukrán tojás aggasztotta a termelőket, de 2019 első hónapjaira csökkent az ukrán „tojásfrász”.
Az ukrán tojásdömping, ami az Unió importjának közel felét adja, az idei év első negyedére lecsökkent 38 százalékkal, és csökkent az uniós piacra behozott amerikai, és argentin tojás mennyisége is, míg az Unióban megtermelt tojás exportja nőtt.
Az 550 magyar farmon megtermelt 1,3 milliárd tojás nagyjából, de nem teljesen lefedi a hazai szükségleteket. Lengyelországból érkezik egy nem túl jelentős mennyiségű import. Az ukrán tojás a magyar piacokon még nem jelent meg számottevően, az csak az uniós piacon keresztül érezteti hatását. Így annak az idei csökkenése is megnyugtatta a magyar tojástermelést, ez is közrejátszik abban, hogy nem szöknek az égig a hazai tojásárak húsvétra.
Az árfolyamingadozás feladja a leckét – főleg, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Akkor igazán előnyös egy ilyen beruházás, ha a fogyasztás jelentős része egybeesik a napsütéses időszakokkal.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
2021 óta az 55 fontos csúcsról 10 fontra csökkent a Wizz Air részvényeinek árfolyama, a befektetők az elmúlt 15 céges jelentésből 13-ra negatívan reagáltak. A magyar gyökerű légitársaság életét a háborúk és az olajárak sem könnyítették meg, de a mélyrepülésben a menedzsment is szerepet játszott Bukta Gábor, a Concorde elemzője szerint.
A biztos pártválasztóknál 44-37-re vezet a Tisza a Fidesszel szemben, a Mi Hazánknál viszont erősen rezeg a léc a kutatás szerint.
A rendelkezés alól csak olyan kiemelt cégek mentesülnek, mint a MÁV vagy az MVM.
A kormányzati beruházási ügynökség ajánlgatott nekik két óriási területet a szomszédos Csomád külterületén.
A gyanúsított és az áldozat együtt indult Nagykanizsáról Ausztriába.
A Messinai-szoros alig pár kilométer, ennél jóval hosszabb hidat is képesek már építeni a szakemberek.
A 15 év után leköszönő Máté Gábort váltja.