szerző:
Oroszi Babett
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kijöttek a Tiborcz Istvánhoz és Mészáros Lőrinchez köthető tőzsdei cégek beszámolói. Milliárdok és emelkedés mindenütt.

Az Appeninn, az Opus Global és a Konzum is közzétette első féléves beszámolóit. Az Appeninn Tiborcz István és Mészáros Lőrinc közös érdekeltsége, legnagyobb részvényese Orbán vejének cége, a BDPST. Az Opus és a Konzum Mészáros Lőrinchez tartozik, idén olvadtak össze, ettől függetlenül most még két külön jelentésben részletezték az adatokat.

Íme a tulajdonosi arányok a három társaságban:

  • Appeninn: BDPST 20,3 százalék, Opus Global Nyrt. 18,7 százalék, Konzum II. Ingatlanbefektetési Alap 13,46 százalék, OTP Ingatlanbefektetési Alap 5,09 százalék
  • Opus Global: Mészáros Lőrinc (közvetlen és közvetett tulajdon) 31,33 százalék, Konzum PE Magántőkealap (közvetlen és közvetett tulajdon) 23,18 százalék, Konzum Management Kft. 7,1 százalék, Mészárosné Kelemen Beatrix 6,97 százalék.
  • Konzum: beolvadt az Opusba

Az Appeninn főleg ingatlanok bérbeadásával foglalkozik, 39 ingatlan tartozik a céghez, köztük az aligai egykori pártüdülő 37 hektáros területe, becsült értékük közel 50 milliárd forint. A Konzumnál volt a Hunguest Hotels és a Balatontourist adja a fő értéket a balatoni kempingekkel, az Opus Globalban pedig többek között Mészáros egyes építőipari cégei, illetve a Mátrai Erőmű.

Az Appeninn 2019 első félévi beszámolója alapján az ingatlan-bérbeadásból származó bevétel egy év alatt több mint 70 százalékkal nőtt, 2,7 millió euróról 4,6 millió euróra, a nyereség pedig szintén kilőtt, a tárgyévi adózott eredmény 10 millió euró lett (320,5 forintos első féléves átlag-euró árfolyamon számolva 3,2 milliárd forint), ami már csak azért is jó eredmény, mert tavaly egész évben 16,4 millió eurót értek el.

Az Opus Global beszámolójából kiderül, működési bevételüket idén megötszörözték, az 22 milliárd forintról 113,7 milliárd forintra emelkedett. “Ezen jelenő̋s bevétel 48 százalékát az Ipari termelés szegmens produkálta, elsősorban az építőipari vállalatok szerződésállományából eredően. Az Energetika szegmens 36 százalék, míg a Mezőgazdaság és Élelmiszeripar szegmens 15 százalékban járult hozzá a bevételek alakulásához” - írják a beszámolóban.

Az adózott eredmény viszont mínuszos lett, a tavalyi plusz 120 millió forint 4,2 milliárd forint veszteségbe fordult. Ez viszont technikai és nem valós veszteséget jelent, és a cégbe bekerült leányvállalatokhoz van köze. Ahogy a beszámolóban fogalmaznak: “amennyiben az újonnan bekerülő építőipari leányoknál alkalmazott technikai elszámolástól eltekintünk, és kizárólag a tényleges tevékenységüket vesszük alapul, akkor jelentősen, 8,68 milliárd forinttal járulnának hozzá a konszolidált adatokhoz, emelve mind az üzemi eredményt, mind az adózott eredményt az idei év I. félévében”.

A Konzum főbb eredményei szintén azt mutatják, hogy jól ment a cégnek, míg nyeresége tavaly ilyenkor 2,2 milliárd forint volt, addig idén 2,9 milliárd forint. A bevétel 15,3 milliárd forint lett az előző évi 11,3 milliárd forinthoz képest. A bevétel nagy részét a Hunguest Hotels adta, amely 11,8 milliárd forint bevételt ért el, üzemi eredménye 1,2 milliárd forint volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!