szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy afrikai ügylet miatt függesztették fel a CIG EMABIT olaszországi termékeinek forgalmazását.

Felfüggesztette az MNB a CIG Pannónia biztosítójának olaszországi kezesi és garanciatermékeinek forgalmazását, a tiltás egy átfogó vizsgálat lezárultáig, de legfeljebb egy évig tart – közölte a jegybank. Az MNB ezzel együtt kötelezte a CIG-et, hogy hozzon intézkedéseket biztosítási tevékenységénél a kockázatok csökkentésére.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalból indított átfogó célvizsgálatokat a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.-nél (CIG EMABIT). A vizsgálatok a 2016. szeptember 1-jétől kezdődő időszakra vonatkozóan egyebek közt a biztosító olaszországi, határon átnyúló – különösképpen a kezesi és garanciabiztosításokra vonatkozó – tevékenységét ellenőrzik.

A jegybank azt követően döntött intézkedéséről, hogy a CIG EMABIT szavatolótőke-megfelelése kedvezőtlen irányba mozdult el az olaszországi ún. „gaming” kezesi biztosítások miatt. Ezekről a biztosító tulajdonosa által 2019 augusztusában részben már nyilvánosan is beszámolt. A döntés kedden született, emiatt egész nap szünetelt a CIG részvényeinek kereskedelme a BÉT-en.

A vizsgálat előzménye, hogy a biztosító több mint 300 millió euró erejéig rendelkezett viszontbiztosítási szerződéssel az Africa Re-vel, amelyről ez a társaság közölte: hamisítvány – derül ki a CIG Pannóniának a tőzsdén közzétett nyilatkozatából. Az ügyletből eredő második és harmadik negyedévi vesztesége a cégnek összesen 1,36 milliárd forint, a kár miatt tőkeemelésre szorul a társaság. A Portfolio megjegyzi: egy októberi lehívással már 3,3 milliárdos is lehet a veszteség, bár ennek megakadályozása érdekében a biztosító már felvette néhány nagy ügyvédi irodával a kapcsolatot.

A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt.-t áprilisig még 400-450 forint közötti árfolyamon jegyezték a BÉT-en, a résztvények értéke mostanra 250 forint alá esett. A társaság legnagyobb részvényese 24,85 százalékos tulajdonrésszel Mészáros Lőrinc tőzsdei holdingja, az Opus Global, másik nagy részvényese a Bayer Józsefhez köthető Vinton Vagyonkezelő Kft.

Az MNB bejelentését követően az Opus is kiadott egy közleményt a tőzsdén, ebben jelezte a társaság, hogy a CIG-et érintő, esetlegesen pénz bevonását szükségessé tevő probléma "áttételesen és elhanyagolható mértékben" érinti csak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!