Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Egy jogi csavar miatt semmisíthetik meg a kártérítést, az érintett cégek aggódnak.
Megúszhatja a magyar kormány, hogy 24 milliárd forintos kártérítést fizessen a Sodexónak – írja a Wall Street Journal. A lap emlékeztet: Magyarország ugyan az Európai Bíróságon és a Világbank mellett működő washingtoni választottbíróságon is pert veszített a cafeteriarendszer átalakítása miatt, a luxemburgi EU-bíróság egy másik döntése azonban kibúvót jelenthet a Washingtonban megítélt kártérítés megfizetése alól.
Az EU összességében több mint 6 milliárd dollárnak megfelelő kártérítési kérelmet semmisíthet meg akár a jövő év elején – írja a lap, amely szerint az eddigi rendszer átalakítása komoly visszatartó erő lehet a befektetők számára, különösen Közép-Kelet-Európában, ahol a választottbíróság egyfajta ellensúlyt jelentett a kormányok lépéseivel szemben.
Miről is van szó? Eddig a befektetők kétoldalú megállapodások alapján pert indíthattak a kormányok ellen, ha úgy érezték, azok valamely döntése károsan befolyásolta az üzleteiket. Így tett a cafeteriarendszer átalakítása után a korábban a magyar piacon egyeduralkodónak számító három cég is, amelyeket súlyosan érintett, hogy 2012-től az étkezési utalványok esetében csak az állami Erzsébet-utalvány számára biztosított adókedvezményt az állam. Azt, hogy ez szembemegy az uniós joggal is, az Európai Bíróság is kimondta, és mindhárom cég pert nyert az állammal szemben a washingtoni bíróságon.
Csakhogy az EU Bírósága hozott egy másik döntést is, amely alapján a kétoldalú beruházásvédelmi megállapodások sértik az uniós jogot. Az ítélet miatt az Európai Bizottság elrendelte az ilyen szerződések megsemmisítését, így ezekben az ügyekben ezek után a helyi bíróságok jogosultak dönteni. (Ezek pedig az Európai Bírósághoz fordulhatnak.) Ennek következményeképp ugyanakkor megsemmisítik a folyamatban levő 28 ügyet is, és az itt fennálló, összesen több mint 6,2 milliárd dolláros kártérítési követeléseket is – írja a lap, amely szerint ez példa nélküli a nemzetközi jogban. Emiatt úszhatja meg a magyar állam a Sodexo keresete alapján kiszabott, 80 millió dollárt meghaladó büntetés kifizetését is, ami a francia céget képviselő Simmons&Simmons ügyvédi iroda szerint aláássa az unió hitelességét. A lap arra is emlékeztett: ezek a jogviták sokszor olyan államokkal szemben indulnak, ahol a jogállamisággal kapcsolatban az EU-nak is kifogásai vannak, és csökken a bizalom a helyi bíróságok iránt.
(WSJ)
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Megtudtuk: az átláthatóságinak mondott törvény vitáját a frakciónak le kell folytatnia.
Érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon?
Bekapcsolt a kármentő üzemmód.
A Tisza Párt elnöke szerint a dolgozószobája helyéről a politikai közösség döntene.
Az Újpest ezzel szemben fittyet hány az ötmagyaros szabályra. Kezdődik az NB I.