Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A 131 település ivóvízellátását biztosító cég már jó ideje tolja maga előtt a veszteségeket, a pénteki közgyűlésükön az alaptőkéjüket harmadával csökkentenék. Ha a tulajdonos önkormányzatok nem szavazzák meg az előterjesztést, akkor bedőlhet a vízszolgáltató.
Az állami és önkormányzati tulajdonú Alföldvíz Zrt. vízszolgáltató cég négy megye közel félmillió lakosának szolgáltat ivóvizet. Már évek óta veszteségesen, erről tavaly írt a hvg.hu: 2018-ban már félmilliárd forintra rúgott a vesztesége, mostanra pedig jócskán felduzzadt az összeg. Péntekre közgyűlést hívtak össze, hogy javaslatot tegyenek a cég 3,8 milliárd forintos alaptőkéjének 2,5 milliárddal való csökkentésére.
A javaslat több tagönkormányzat csütörtöki képviselő-testületi ülésén szerepel, az alaptőke 4,1 százalékával rendelkező Orosháza honlapján közzé is tette az Alföldvíz előterjesztését. A magyarnarancs.hu arról írt, hogy Orosházán a közgyűlés előtt megtartott bizottsági ülésen nem fogadták el az Alföldvíz Zrt. előterjesztését, az oroscafe.hu pedig úgy értesült, hogy az orosháziak tartózkodni fognak a pénteki közgyűlésen. Csütörtökön ülésezik a legnagyobb, közel 33 százalékban tulajdonos békéscsabai önkormányzat közgyűlése is, úgy tudjuk, hogy ott téma lesz a szolgáltató előterjesztése, cikkünk íráása idején zárt ülésen tárgyalnak erről.
A tét nagy: a víziközmű-szolgáltató cég forrásbevonás hiányában nem zárja ki a gazdasági ellehetetlenülést – értesült az MTI. A hvg.hu megkereste a céget azzal, hogy a békéscsabai önkormányzat mellett szintén jelentős tulajdonrésszel bíró állam hogy reagált a szolgáltató ellehetetlenüléséhez, de a sajtószóvivő szerint erre a pénteki közgyűlés után válaszolnak majd.
Az Igazságügyi Minisztérium honlapján még nem hozzáférhető a vízszolgáltató tavalyi évről szóló beszámolója, de az MTI beszámolója szerint az előterjesztésben az áll, hogy a 2019. évi veszteség csaknem 2,7 milliárd forint. Ennek rendezése érdekében alaptőke-leszállítást kell végrehajtani azzal, hogy ezt követően tőkeemelés vagy más egyéb intézkedés végrehajtása szükséges – olvasható az előterjesztésben. "Ennek hiányában a táraság nem tudja teljesíteni a törvényes működés feltételeit" – írták.
Mint az Alföldvíz az előterjesztésben írja: nem látnak más gazdasági megoldást a társaság tőkeszerkezeti egyensúlyának helyreállítására, mint a 3 milliárd 815 millió forintos alaptőke leszállítását 2 milliárd 564 millió forinttal, veszteségrendezés érdekében 1 milliárd 251 millió forintra. Emellett 555 darab, összesen 7 millió 770 ezer forint névértékű saját részvényét bevonja, és törzsrészvényét 9 ezer 400 forinttal 4 ezer 600 forintra csökkenti.
Az Alföldvíz Zrt. januárban 1,7 milliárd forintos alaptőke-emelési kéréssel fordult a tulajdonos önkormányzatok felé, de az önkormányzatok forráshiányra hivatkozva akkor is elutasították a kérést. A társaságnál 2017 nyarán tervezték, hogy többségi állami tulajdonba kerülnek, ám az akkori, június végi közgyűlésen az állam részéről a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. visszavonta 1 milliárd 700 millió forintos tőkeemelési szándékát, így nem változott a tulajdonosi szerkezet.
A magyar vízszolgáltatók már évek óta bajban vannak, egyfelől a közműadó, másfelől pedig a rezsicsökkentés lehetetleníti el a működésüket. Az előbbiek miatt már évek óta maradnak el fejlesztések a hálózatokon országszerte, egy tanulmány szerint tízmilliárdokra volna szükség a szolgáltatók biztonságos működéséhez.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.