A nagy gyógyszergyárak egyelőre nem adják át a koronavírus elleni vakcinák technológiáit másoknak

Óriási a globális hiány a koronavírus elleni védőoltásokból, de a vakcinák előállítói nem kívánják megosztani a szabadalmat más gyógyszergyárakkal, pedig a világ legnagyobb generikus gyógyszergyártója, az izraeli Teva is tett erre ajánlatot.

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
A nagy gyógyszergyárak egyelőre nem adják át a koronavírus elleni vakcinák technológiáit másoknak

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

“Európának továbbra is a partneri együttműködésre és a kapacitások bővítésére kell koncentrálnia” – hangsúlyozta az európai gyógyszergyártók szövetségének vezetője. Nathalie Moll szerint ily módon lehet véget vetni a globális vakcinahiánynak.

Az izraeli Teva főnöke, aki a Bloombergnek nyilatkozott, elmondta, hogy “szívesen segítenénk, hiszen klasszikus gyógyszergyártásról van szó”. Ők is a nem köszönöm választ kapták, éppúgy mint a kanadai Biolyse vagy a bangladesi Incepta – írja a Politico. Korábban a portálnak nyilatkozott Ngozi Onkojo-Iweala, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) vezetője, aki régebben a Covax-programot koordinálta a Világbanknál. Ő elmondta, hogy sok gyógyszergyár lenne kész a vakcinák előállítására Bangladesben, Indiában, Dél Afrikában vagy Szenegálban vagyis olyan régiókban, ahol óriási a vakcina hiány. Ők is nemleges választ kapták a nagy gyógyszergyártó cégektől.

Miért?

Első a biztonság – ezt hangoztatják a Biontech–Pfizer vagy az AstraZeneca központjában, ahol nem nagyon bíznak abban, hogy mások megfelelően tudják irányítani a komplex gyártási folyamatot.

Pascal Soriot, az Astra Zeneca elnök-vezérigazgatója arra is hivatkozik, hogy a mérnökeik túlságosan is elfoglaltak a tömeggyártás csúcsrajáratásával, ezért sincsen idejük arra, hogy más cégek mérnökeit kiképezzék.

Van megoldás

A kanadai Byolise nem adta fel a harcot a visszautasítások után sem. Visszaemlékeztek ugyanis arra, hogy Kanadában bizonyos esetekben törvény kötelezi a gyártókat a licenc átadására. Ezt kihasználva szerezték meg az influenza elleni Tamiflu gyártási szabadalmát.

Most is beadták a kérelmüket Kanadában, ahol a hatóságok azonban nem sietik el a választ. A kanadai gyógyszergyár ettől függetlenül már megkötött egy szerződést 15 millió Johnson&Johnson-vakcinára Bolíviával.

Még sok időnek kell eltelnie addig amíg Ontario államban megkezdődhet a vakcinagyártás – írja a Politico, de Bolíviában nagyon bíznak benne, hogy hamarosan megkapják a Johnson&Johnson-vakcinát.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.