Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Alig akad olyan cég, amelyik elégedett a járvány miatt nyújtott állami segítő eszközökkel, azok is leginkább olyanok, amelyeknek jól megy a szekér. A vállalatok tizedének problémákat okoz a kötelezettségek teljesítése, vagyis közel állnak a csődhöz.
Magyarországon az üzleti bizalom szintje a 2020 tavaszi mélypontot követően folyamatosan javuló tendenciát mutat, 2020 októberéhez képest a Féléves Konjunktúramutató +14-ről +28 pontra nőtt. Megállapítható ugyanakkor, hogy a 2020. áprilisi súlyos mélypontot megelőzően legutóbb 2014-ben, vagy azt megelőzően volt a jelenlegi szinthez hasonlóan alacsony a Féléves Konjunktúramutató értéke – derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) áprilisi adatfelvétel alapján készült kutatásából.
Az elmúlt félévre, 2021. áprilisra és a következő félévre vonatkozóan a vállalkozások hasonlóan ítélik meg a pénzügyi kötelezettségek teljesíthetőségét. A cégek negyede-harmada számára egyáltalán nem jelent nehézséget a pénzügyi kötelezettségek teljesítése egyik vizsgált időszak folyamán sem, további egyharmaduk számára pedig ez közepes nehézséget okoz. A vállalkozások egytizede számára ugyanakkor folyamatosan súlyos nehézséget jelent a pénzügyi kötelezettségeiknek való megfelelés.
Felcsuti Zsolt: A csődhullám már elindult, versenyt futunk az idővel
A legfontosabb most a munkahelyek megmentése; aki tud, az adjon a válságkezelésre - mondja Felcsuti Zsolt, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének társelnöke, az MPF-csoport főrészvényese.
Ágazatok szerint
legkevésbé az ipari cégek szembesültek problémákkal
a pénzügyi kötelezettségeik teljesíthetősége szempontjából, és legkevésbé ezek a cégek számítanak nehézségekre. A szolgáltató cégek körében kiemelkedően a legmagasabb azon vállalkozások aránya, amelyek számára nagy nehézséget jelent a pénzügyi kötelezettségek teljesítése.
Arról is megkérdezték a válaszadókat, milyen mértékben számítanak arra, hogy az azonos ágazatba tartozó, hasonló tevékenységet végző versenytársaik a következő félév folyamán kilépnek a piacról, felfüggesztik tevékenységüket. Ennek alapján a vállalatvezetők közel fele (49 százalék) egyáltalán nem tartja valószínűnek versenytársai piaci kilépését a közeljövőben, míg 9 százalékuk tartja nagyon valószínűnek, hogy lesz olyan versenytársa, amely felfüggeszti tevékenységét a 2021. április–2021. október közötti időszakban. Azok, akik nem zárták ki, hogy előfordulhat versenytársaik piaci kilépése, átlagosan úgy vélik, hogy a versenytársaik 16 százaléka függesztheti fel a tevékenységét, azaz
arra számítanak, hogy minden hatodik hasonló tevékenységet végző cég érintett lehet ebben.
Legkevésbé az építőipari cégek vezetői számítanak versenytársaik piaci kilépésére a következő hónapokban, míg leginkább a szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások vezetői tartják valószínűnek, hogy közvetlen versenytársaik felfüggesztik tevékenységüket a következő fél évben.
A koronavírus-járvány enyhítését célzó állami intézkedések közül öt konkrét eszköz (kedvezményes hitelfelvétel, bértámogatás, járulékfizetési kötelezettség felfüggesztése, adófizetési kötelezettség felfüggesztése, hitelfizetési moratórium) esetén vizsgálták a cégek jogosultságát, illetve az egyes eszközök igénybevételét a kutatás időpontjában (2021. április), valamint az azt megelőző egy évben.
A vállalkozások legnagyobb arányban kedvezményes hitelfelvételre, illetve hitelfizetési moratóriumra voltak jogosultak.
2021 áprilisában a legtöbb cég a kedvezményes hitelt vette igénybe (16 százalék), a legkevesebben (11 százalék) pedig a hitelmoratórium lehetőségével éltek az elérhető támogatási formák közül. A felvételt megelőző egy évben a bértámogatás igénybevétele volt a leggyakoribb (17 százalék), míg a kedvezményes hitelfelvétel a legritkább (12 százalék).
Fejenként havi 10 ezer forint lett az állami bértámogatás a járulékok levonása után a Jedermann kávézónál
Ugyan 2,1 millió forint állami bértámogatás érkezett három és fél hónappal az igénylés után, annyi járulékot kellett fizetni, hogy ebből fejenként alig több, mint 40 ezer forint maradt.
A cégek több mint egyharmada (36 százalék) egyáltalán nem tartja elegendőnek, 5 százalékuk pedig kifejezetten károsnak tartja a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos eddigi állami intézkedéseket.
Mindössze a cégek 5 százaléka nyilatkozott úgy, hogy teljes mértékben elegendőek az eddig bevezetett állami intézkedések.
Az árbevétel növekedésével együtt jár az intézkedések kedvezőbb megítélése – vagyis nem meglepő módon a nagyobb, jobban teljesítő cégek elégedettebbek voltak. Szintén nem meglepő módon a felsorolt intézkedésekkel azok a cégek voltak a legelégedetlenebbek, amelyek nem jogosultak ugyan, de igénybe vennék az adott segítséget, illetve azok, amelyek 2020 március és 2021 március között egyáltalán nem voltak jogosultak arra.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Soha ennyi ígéret nem hangzott el még a pártvezetőtől, mint Nagykanizsán. A részletek ugyan még homályban maradtak, de kiderült, hogyan készülnek a forró őszre Magyar Péterék.
Az atomerőműben súlyos a kár, de sugárveszély egyelőre nincs. Akkor minden rendben? Egyáltalán nem.
Holland kutatók az ivással kapcsolatos szubjektív testi érzések nyomába eredtek.
Az egészségügyi államtitkár anyja egyszer megpofozta Gyurcsányt.
Az Oroszország-szakértő szerint a kormánymédia „teljesen nyilvánvalóan hergel és uszít”.