Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A magyar eredmény nem kiemelkedő: a világban, főleg a techcégeknek köszönhetően kétharmados volt a bővülés az M&A piacon.
Majdnem felével nőtt egy év alatt a vállalati felvásárlások értéke tavaly Magyarországon – hangzott el az Allen & Overy 2021-es globális M&A Insights jelentését bemutató sajtótájékoztatón. Magyarországon a tranzakciók összértéke 2021-ben közel 50 százalékkal haladta meg a 2020-as értéket, és 2021-ben 100 ügyletből elérte az 1,676 milliárd dollárt (520,8 milliárd forintot).
A magyar eredmény nem kiemelkedő: a tranzakciók globális összértéke meghaladta az 5800 milliárd dollárt, ami 64 százalékkal magasabb a 2020-as értéknél, és 48 százalékkal haladja meg a korábbi, 2018-as rekordot. Sahin-Tóth Balázs, a budapesti Allen & Overy Kádár Ügyvédi Iroda vezető ügyvédje a tájékoztatón kiemelte: a felvásárlások fókuszában a digitalizációval foglalkozó technológiai szektor állt. Az ágazatban a tranzakciós érték most első ízben meghaladta az 1000 milliárd dollárt, ami 71 százalékos növekedést jelent 2020-hoz képest – áll a jelentésben. A techszektor ügyleteinek száma a globális M&A ügyletek ötödét tették ki. Ami a bevont forrásokat illeti, a legaktívabbak a techcégek mellett az élettudománnyal foglalkozó vállalkozások voltak.
Európában 14 év óta nem látott szintre került a felvásárlások értéke, a legaktívabb az Egyesült Királyság volt, ahol a Brexit után olcsóbbá vált befektetések vonzó célpontot jelentettek a befektetőknek. A legnagyobb értékű ügylet azonban Európa kontinentális részén jött létre a Fiat Chrysler Automobiles és a francia PSA Group (korábbi nevén Peugeot Citroën) 50 milliárd dolláros fúziójával, amelynek eredményeként létrehozták a Stellantis vállalatot.
Az Allen & Overy ügyvédi iroda 2021-ben is több jelentős regionális és magyarországi tranzakcióban vett részt jogi tanácsadóként. Az Allen & Overy közreműködésével zajlott az a tranzakció, amelynek során a DoorDash 8 milliárd dollárért felvásárolta az ételkiszállításban nálunk is aktív, Helsinki központú nemzetközi Wolt Enterprises vállalatot. Az Allen & Overy képviselte az Aegon N.V-t abban a 830 millió euró (950,4 millió dollár) értékű ügyletben, amelyben a holland biztosító értékesítette magyarországi, lengyelországi, romániai és törökországi biztosítási, nyugdíj- és vagyonkezelési üzletágát a Vienna Insurance Group AG Wiener Versicherung Gruppe (VIG) részére. Ez az ügylet azért is érdekes, mivel a magyar kormány – egy új rendelkezés alapján – nemzetstratégiai érdekekre hivatkozva megvétózta az ügyletet. Sahin-Tóth Balázs kiemelte: emiatt pert kezdeményeztek, amelyben az első fokon eljáró bíróság elutasította a beadványukat, az ügy jelenleg a Kúrián folytatódik. A vétó miatt nemcsak az iroda, de az Európai Bizottság is tiltakozott: a brüsszeli testület január közepén előzetes határozatában úgy ítélte, a magyar kormány megsértette az uniós jogot az eljárásával. Az ügyet különösen pikánssá teszi, hogy tavaly decemberben megállapodás született a magyar kormány és az osztrák VIG között az Aegon Biztosító eladásáról. A leírtak szerint a magyar állam 45 százalékos részesedést szerez a magyar Aegonban, valamint az Unioin Vienna Insurance Group Biztosító Zrt.-ben.
Ami a jövőt illeti: Sahin-Tóth Balázs szerint egyre nagyobb a kereslet a fenntarthatósági szempontok alapján működő, átlátható és etikus vállalatok iránt. A szakember úgy látja, 2022-ben legalább 20 százalékos növekedés várható az M&A piacon. Az informatikai szektor dominanciája és az ESG szempontok térhódítása továbbra is meghatározó marad – tette hozzá.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Megtudtuk: az átláthatóságinak mondott törvény vitáját a frakciónak le kell folytatnia.
Érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon?
Bekapcsolt a kármentő üzemmód.
A Tisza Párt elnöke szerint a dolgozószobája helyéről a politikai közösség döntene.
Az Újpest ezzel szemben fittyet hány az ötmagyaros szabályra. Kezdődik az NB I.