szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Világbank mellett működő washingtoni testület úgy ítélte: nem korrupcióval szerezte meg a magyar olajcég az INA-t.

Megnyerte a horvát állam ellen indított pert a Mol a Világbank mellett működő választottbíróságon (ICSID). Az olajipari cég közleménye szerint az ICSID 167,84 millió dolláros károkozást állapított meg, a kamatokkal együtt 236 millió dolláros (napi árfolyamon csaknem százmilliárd forintos) a megítélt kártérítés összege. 2013-ban beadott keresetében a Mol egymilliárd dolláros kártérítésre tartott igényt.

A Mol azzal az indokkal indított eljárást a nemzetközi bíróság előtt, hogy a horvát kormány nem teljesítette a horvát állami olajcég, az INA privatizációjából eredő, a nemzetközi megállapodásokban biztosított szerződéses kötelezettségeit. Ennek egyik fontos része az, hogy a horvát törvényhozás nem biztosította a gázpiac liberalizálását, ugyanakkor amiatt is tiltakozott, hogy Horvátországban büntetőeljárást indítottak a Mol felvásárlása miatt.

A Mol 2003-ban szerzett 25 százalékos tulajdonrészt a horvát cégben, 2008 végén ezt 49 százalék fölé emelte és megszerezte az irányítási jogokat is. A zágrábi kormány később azzal vádolta meg az ügylet idején a kabinetet vezető Ivo Sanadert és Hernádi Zsoltot, az olajcég elnök-vezérigazgatóját, hogy a Mol vesztegetéssel szerezte meg az irányítást.

Emiatt Horvátországban Sanadert jogerősen hat év börtönbüntetésre ítélték, Hernádi két évet kapott, a másodfokú ítélet ellen a magyar üzletember a horvát alkotmánybírósághoz fordult. A Mol most azt emelte ki, hogy a horvát alkotmánybíróság is súlyos jogsértéseket állapított meg a horvát bírósági eljárások során.

Az ICSID ítéletében most azt mondta ki, nem történt korrupció a felvásárláskor, ez a Mol értelmezésében egyúttal azt is jelenti, hogy a bíróság kimondta Hernádi Zsolt ártatlanságát.

A Jutarnji List arról ír, hogy a zágrábi kormány egyelőre elemzi a 216 oldalas ítéletet, azt követően hoz döntést. A Mol azt közölte: "a nemzetközi jog alatt működő ICSID döntései kötelező érvényűek. Azokat minden tagországnak – így Horvátországnak is – tiszteletben kell tartania, és saját jogrendjébe be kell építeni."

Nem ez az első per, amelyet a Mol egy nemzetközi bíróságon megnyert a horvát állammal szemben. Az UNCITRAL előtt kezdeményezett ügyben 2016-ban született ítélet, amelyben elutasították azt, hogy a Mol korrupcióval szerzett volna tulajdonrészt az INA-ban.

A bíróság oldalán cikkünk megjelenésekor még nem volt elérhető az ítélet szövege, arra a zágrábi kormány se reagált. Váratlan, személyes okokra hivatkozva lemondott azonban Zdravko Maric horvát pénzügyminiszter. Sajtóinformációk szerint a kormány többi tagja sem tudott arról, hogy Maric távozni akarna a tisztségéből.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!