Lehet-e egy vállalkozás kötelező bankszámlája Wise vagy Revolut számla?
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
A Világbank mellett működő washingtoni testület úgy ítélte: nem korrupcióval szerezte meg a magyar olajcég az INA-t.
Megnyerte a horvát állam ellen indított pert a Mol a Világbank mellett működő választottbíróságon (ICSID). Az olajipari cég közleménye szerint az ICSID 167,84 millió dolláros károkozást állapított meg, a kamatokkal együtt 236 millió dolláros (napi árfolyamon csaknem százmilliárd forintos) a megítélt kártérítés összege. 2013-ban beadott keresetében a Mol egymilliárd dolláros kártérítésre tartott igényt.
A Mol azzal az indokkal indított eljárást a nemzetközi bíróság előtt, hogy a horvát kormány nem teljesítette a horvát állami olajcég, az INA privatizációjából eredő, a nemzetközi megállapodásokban biztosított szerződéses kötelezettségeit. Ennek egyik fontos része az, hogy a horvát törvényhozás nem biztosította a gázpiac liberalizálását, ugyanakkor amiatt is tiltakozott, hogy Horvátországban büntetőeljárást indítottak a Mol felvásárlása miatt.
A Mol 2003-ban szerzett 25 százalékos tulajdonrészt a horvát cégben, 2008 végén ezt 49 százalék fölé emelte és megszerezte az irányítási jogokat is. A zágrábi kormány később azzal vádolta meg az ügylet idején a kabinetet vezető Ivo Sanadert és Hernádi Zsoltot, az olajcég elnök-vezérigazgatóját, hogy a Mol vesztegetéssel szerezte meg az irányítást.
Emiatt Horvátországban Sanadert jogerősen hat év börtönbüntetésre ítélték, Hernádi két évet kapott, a másodfokú ítélet ellen a magyar üzletember a horvát alkotmánybírósághoz fordult. A Mol most azt emelte ki, hogy a horvát alkotmánybíróság is súlyos jogsértéseket állapított meg a horvát bírósági eljárások során.
Az ICSID ítéletében most azt mondta ki, nem történt korrupció a felvásárláskor, ez a Mol értelmezésében egyúttal azt is jelenti, hogy a bíróság kimondta Hernádi Zsolt ártatlanságát.
A Jutarnji List arról ír, hogy a zágrábi kormány egyelőre elemzi a 216 oldalas ítéletet, azt követően hoz döntést. A Mol azt közölte: "a nemzetközi jog alatt működő ICSID döntései kötelező érvényűek. Azokat minden tagországnak – így Horvátországnak is – tiszteletben kell tartania, és saját jogrendjébe be kell építeni."
Nem ez az első per, amelyet a Mol egy nemzetközi bíróságon megnyert a horvát állammal szemben. Az UNCITRAL előtt kezdeményezett ügyben 2016-ban született ítélet, amelyben elutasították azt, hogy a Mol korrupcióval szerzett volna tulajdonrészt az INA-ban.
A bíróság oldalán cikkünk megjelenésekor még nem volt elérhető az ítélet szövege, arra a zágrábi kormány se reagált. Váratlan, személyes okokra hivatkozva lemondott azonban Zdravko Maric horvát pénzügyminiszter. Sajtóinformációk szerint a kormány többi tagja sem tudott arról, hogy Maric távozni akarna a tisztségéből.
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
Két tankert is megtámadtak a jemeni húszik pár nap leforgása alatt a Vörös-tengeren. Az akciókról és a süllyedő hajókról látványos videókat forgattak.
A hízelgést és a fenyegetést felváltva alkalmazva szavaztatta meg a republikánusokkal Donald Trump a „gyönyörű” költségvetési törvényt.
Az elnök nem vette jó néven, hogy korábbi szövetségese harmadik politikai erőt alapítana. Hogyan babrálhat ki Elon Musk Donald Trumppal?
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.