A lakossági fogyasztás megdobta a személyi hitelek felvételét az Ersténél

A jelzáloghitelek és a babavárók új folyósítása csökkent, ám a személyi hiteleké megnőtt az első félévben. Az Erste Bank Magyarországon is elindítja „Megfizethető lakás” programját, 2025-ig 100 lakást húznának fel, amelyeket kedvező díjjal adnának hosszú távú bérletbe.

  • hvg.hu hvg.hu
A lakossági fogyasztás megdobta a személyi hitelek felvételét az Ersténél

4,4 milliárd forintra csökkent a hazai Erste bank nyeresége az első félévben – mondta el Jelasity Radován, a pénzintézet elnök-vezérigazgatója az eredményeket ismertető sajtótájékoztatón. A nettóeredmény egy ével korábban 31,7 milliárd forint volt. A működési bevétel nőtt, az egy évvel korábbihoz képest 9,4 százalékkal. A profit csökkenése mögött több egyszeri tétel áll, beleértve a banki különadót, amelynek mértéke 18,7 milliárd forint volt.

A bank amúgy remek félévet zárt. Ami a lakossági üzletágat illeti, tovább folytatódott az a tendencia, hogy a babaváró- és a jelzáloghitelek kihelyezése csökkent (a kettő egyébként összefügg), ám a személyi hitelek kihelyezése jelentősen nőtt, 27-ről 31 milliárd forintra. Harmati László vezérigazgató-helyettes elmondása szerint ebben benne van az infláció hatása, de a lakossági fogyasztás felpattanása is. A banknál a folyósítási összegek alapján úgy látják, inkább utóbbi hatása lehetett erősebb.

A lakáshitelek iránti kereslet július közepétől visszaesett, augusztus elején pedig különösen nagyot zuhant – ám némi visszaesés mindig szokott lenni a nyári hónapokban, még nem látszik, a mostani mennyire jelentős az előző évekhez képest – mondta Harmati László. Az biztosra vehető, hogy a hitelkamatok folyamatos emelkedése egyre inkább hatással lesz a hitelfelvételi kedvre és lehetőségekre, vagyis a hitelezés lassulása várható.

Az Erste bejelentette, hogy részt vesz a nemzetközi csoport szintjén meghirdetett „Megfizethető lakás” programban. Az Erste-csoport 15 ezer megfizethető bérlakás létrehozását és hosszú távú bérbeadását tűzte célul 2030-ig. Magyarországon 100 lakást alakítanának ki 2025-ig alacsonyabb keresetű társadalmi rétegek számára, majd innen lépnének tovább. A bérleti díj alacsonyabb lenne az átlagos piaci bérleti díjnál várhatóan 20 százalékkal – ehhez persze még majd meg kell állapítani, mennyi is az átlagos piaci bérleti díj. De nem szociális bérlakásprogramról van szó. Egyelőre a program megvalósításának jogszabályi feltételeit vizsgálják, önkormányzatokkal és kivitelezőkkel tárgyalnak.

Folytatódott az a tendencia, hogy egyre nagyobb a digitálisan aktív ügyfelek aránya. A 2019 végi 48 százalékhoz képest már 63 százalék használ valamilyen digitális csatornát. Jelentős eltolódás figyelhető meg a webes netbank felől a mobilapp irányába, az arány lényegében megfordult: míg 2019 végén a digitálisan aktív ügyfelek 59 százaléka a webes szolgáltatást használta, most már 59 százalék csak a mobilappot, 22 százalékra olvadt azok aránya, akik csak a webes netbankot. Eközben van egy stabil réteg, amely mindkét csatornát igénybe veszi.

Az Erste által kezelt lakossági értékpapír- és betétállomány jelentősen, 21 százalékkal nőtt egy év alatt, számszerűen 3,8 ezer milliárd forintról 4,6 ezer milliárd forintra.

A moratóriumban lévő ügyfelek aránya örvendetesen csökkent a negyedik moratóriumra való áttérés során, immár csak az ügyletek 1,5 százaléka van moratóriumban a teljes portfólió arányában, ez számszerűen mintegy 5 ezer ügyfelet jelent. A jelzáloghitelek 2,6 százaléka moratóriumos, a babaváró hitelek esetében az arány 3,5 százalékos.

A vállalati üzletág különösen jól teljesített, míg a bankszektor egészét nézve a növekedés 5 százalékos volt, az Ersténél 20,3 százalékos bővülést értek el. A kkv- és a nagyvállalati szegmens egyaránt 17 százalékkal bővült, a kereskedelmi célú ingatlanok hitelezése 28 százalékkal nőtt 267 milliárd forintról 341 milliárd forintra. A bank várakozásai szerint idén elérik az ezer milliárdos hitel- és kötvényállományt, ezzel az 5. helyről a 4.-re lépnének előre a bankok piaci sorában.

Az Erste portfoliójában mintegy 950 milliárd forintnyi hitelt érinthet az új agrármoratórium, ám ennek csak nagyjából harmada lehet alkalmas az új agrármoratóriumba való belépésre is. Ennek oka a kormány által megállapított 50 százalékos árbevételi limit, vannak olyan ügyfelek, amelyek végeznek ugyan agrártevékenységet, de az ebből származó bevétel nem éri el az 50 százalékot.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Mi lesz a cégemmel utánam?

Az öröklés előkészítése, a vagyon átruházása bonyolult, tudatosságot igénylő folyamat – különösen akkor, ha működő cég is van a javak között.