Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
A tisztán magyar tulajdonú vállalatok látják legborúsabban az előttünk álló hónapokat.
2022 júliusában a cégvezetők 44 százalékénak még egyáltalán nem volt nehéz a pénzügyi kötelezettségek teljesítése, azonban 56 már tapasztalt különböző mértékű nehézségeket – derül ki az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) konjunktúra-vizsgálatából. Ennek során összesen 350, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozást kérdeztek meg júliusban a pénzügyi helyzetről, a nehézségekről, valamint a tartalékok szintjéről.
A közlemény szerint az elmúlt félévben legkevésbé a kereskedelmi és a feldolgozóipari cégek számára volt probléma a pénzügyi kötelezettségek teljesítése. A következő félévre vonatkozóan azonban a két ágazatban kisebb azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek egyáltalán nem számítanak nehézségre. A szolgáltató és az építőipari cégek is különböző mértékben, de nehezebb következő félévre számítanak a kötelezettségeik teljesítésében.
A tisztán hazai tulajdonú cégek között magasabb a pénzügyi kötelezettségeik teljesítésében bármilyen mértékű nehézségeket tapasztaló és nehézségekre számító vállalatok aránya, mint a külföldi (rész) tulajdonú cégek esetén
– áll az elemzésben.
A felmérésből az is kiderül, hogy a következő félévre kevésbé tekintenek bizakodóan a vállalkozások. Az előző félévhez viszonyítva kevesebben számítanak arra, hogy egyáltalán nem szembesülnek pénzügyi nehézséggel (36 százalékuk), és 64 százalékuk számít bizonyos mértékű nehézségekre a pénzügyi kötelezettségek terén.
A legtöbb vállalkozásnak a 2022 júliusát megelőző hónapokban az árfolyamveszteség, a megrendelt alapanyagok és nyersanyagok kifizetése és az energiahordozók kifizetése jelentette a legnagyobb problémát. Az árfolyamveszteség a vállalkozások 15 százalékának, az alapanyagok és a nyersanyagok kifizetése 6 százalékának, az energiahordozók kifizetése pedig 10 százalékuknak okozott nehézséget.
Az árfolyamveszteség a 20–49 és a 100–249 fő közötti cégek számára az elsőként említett problémaként szerepelt. Az 50–99 fő közötti vállalatoknál az első három pénzügyi nehézség között harmadikként szerepelt a megrendelt termékek és szolgáltatások kifizetése. A 250 fő feletti cégek az energiahordozók kifizetése mellett a megrendelt termékek és szolgáltatások kifizetését és a szállítási költségek finanszírozását tartották leginkább problémának.
Az elmúlt félévben a vállalatok 32 százalékánál nem változott a tartalékok szintje, a következő félévben a cégek 41 százaléka nem számít változásra. 2022 első félévében a vállalatok 5 százaléka tapasztalt jelentős növekedést pénzügyi tartalékai szintjében, ezzel szemben a következő félév folyamán a cégvezetők szinte egyáltalán nem (0,3 százalék) számítanak a tartalékok nagy arányú növekedésére.
A következő félévre vonatkozó várakozások szerint a szolgáltató, a kereskedő és a feldolgozóipari vállalatok is inkább stagnálásra vagy csökkenésre számítanak pénzügyi tartalékaik szintjében. Az építőiparban az előző félévhez viszonyítva több cég valószínűsíti pénzügyi tartalékainak kis mértékű emelkedését.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Egy akvizíció során a vételár mellett az adózási következményeket is hasznos számba venni a tranzakció tervezésekor.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Christian Horner egy romokban lévő csapat élére állva a mennyek kapujáig emelte az energiaitalos istállót, majd testközelből élte át a zuhanórepülést is. 20 év után most távoznia kell.
82,7 milliárd forintba kerül a kormánynak a 2,6 millió embert érintő intézkedés.
A világ valaha élt leggazdagabb emberének nevét Nyugat-Afrikán kívül szinte senki nem hallotta, de mi a helyzet a többiekkel?
Több programmal, több hullámban telepítenek elektromosautó-töltő pontokat Magyarországra, ám a legszűkebben ellátott régiókba csak évek múlva érnek el.