szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A társaság szerint a fővároshoz tartozó cég „számos valótlan állítást” tett.

A Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (NHKV Zrt.) időben kifizeti számláit, nincs lejárt tartozása, és visszautasítja Mártha Imrének, a Budapesti Közművek (BKM) Nonprofit Zrt. vezérigazgatójának állításait

– írta a NHKV Zrt. – közismertebb nevén, a kukaholding – közleményben hétfőn.

Az elmúlt napokban mind a fővárosi vezetés, mind a BKM menedzsmentje „számos valótlan állítást” tett az NHKV Zrt. tevékenységével és a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás finanszírozásával kapcsolatban – írták. Visszautasítják Mártha Imre azon kijelentéseit, amelyek szerint az NHKV „visszatartja a forrásokat, illetve tartozik számos cégnek” – áll a közleményben, ami a hvg360 írására adott reakció is:

Mártha Imre: A kormánynak választania kell az összeomlás és az európai klub szabályai között

Meg kellene állapodni Brüsszellel. Azzal a 7,5 milliárd euróval, amelynek a kifizetését felfüggesztette az Európai Unió, gyönyörűen túl lehetne élni a következő hat hónapot, és a forint árfolyama is helyreállna. Egy új jogszabály rendezhetné a létfontosságú közszolgáltatások energiaellátását is - mondja Mártha Imre, a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. vezérigazgatója.

Az NHKV – mint az állami hulladékgazdálkodási közfeladat ellátására kijelölt gazdasági társaság – a közszolgáltatás finanszírozására vonatkozó feladatát a jogszabályoknak megfelelően látja el, a jogszabályban rögzített fizetési kötelezettségét valamennyi közszolgáltató felé fizetési határidőn belül teljesíti. Az NHKV-nél nincs lejárt, kifizetetlen szolgáltatásidíj-számlája a fővárosi cégnek sem – közölték.

A közszolgáltatás finanszírozásában az NHKV Zrt. az elvégzett szolgáltatás után fizet, valamint tekintettel van a hulladékmennyiség változására is. Budapest – és minden közszolgáltató – esetében a finanszírozás mérhető és ellenőrizhető mennyiségi adatokra épül. Az adatszolgáltatások alapján megvizsgálták az október 6-án elektronikus úton érkezett két, a BKM által kiállított számlát, és megállapították, hogy mindkét követelés jogalap nélküli. Ezért ezeket a követeléseket mind jogalapjában, mind összegszerűségben visszautasította az NHKV, és a számlákat visszaküldte a fővárosi cégnek – részletezték.

Ha a BKM betartotta volna az Országos Hulladékgazdálkodási Közszolgáltatási Terv (OHKT) előírásait, illetve

a környezettudatosságát hirdető főváros” mint tulajdonos ténylegesen szem előtt tartaná a körforgásos gazdálkodás célkitűzéseit, akkor 2021-re akár 700 millió forinttal több szolgáltatási díjat kaphatott volna a jogszabályok alapján

– hangsúlyozták.

Visszautasítják Mártha Imrének azt „a rágalmazás határát súroló kijelentését” is, hogy számos cég perelhetné az NHKV-t. Mártha ugyanis a lapunknak adott interjújában úgy fogalmazott, hogy "Azért nem indított pert a sok tucat hulladékgazdálkodási cég a kukaholding ellen, mert ha valakinek egyetlen vevője van, adott esetben az NHKV, annak a bíróság elé citálása azzal jár, hogy tovább romlik az amúgy is elég borús hangulat. Minden cég abban bízik, hogy az állami társaság előbb-utóbb fizet valamennyit. Megjegyzem, a hulladékgazdálkodás állami koncesszióját a Mol nyerte el, és arra számítok, hogy az utolsó pillanatban, mielőtt megszűnik az NHKV szerepe, sokan be fogják perelni a kukaholdingot."

"Nem volt olyan per ellenük, amely a finanszírozás jogszerűségét és az elszámolás módját vitatta volna" – hangsúlyozta NHKV Zrt, igaz, Mártha nem is állította, hogy pert indítottak volna, hanem arról beszélt, hogy miért nem indítanak pert. „A BKM vezérigazgatójának kijelentései kizárólag PR-fogásnak tekinthetők, ugyanakkor rendkívül károsak, mivel rombolják a közvélemény bizalmát és az ágazatban dolgozók elhivatottságát. Újra kérjük a BKM vezetését és a tulajdonos fővárost, hogy hamis állításokkal ne vezessék félre a közvéleményt és a hulladékgazdálkodásban dolgozó munkavállalókat!” – áll a társaság közleményében.

Október 7-én Karácsony Gergely főpolgármester arról beszélt, hogy az NHKV a legutóbbi önkormányzati választás, 2019 vége óta nem fizeti ki az FKF-nek és jogutódjának a budapestiek által befizetett szemétdíjat. „Öt forintból egyet visszatartanak”, így körülbelül 15 milliárd forinttal tartoznak Budapestnek, miközben Tarlós István (Fidesz-KDNP) korábbi főpolgármester idején a teljes összeget átutalták a fővárosnak – mondta akkor Karácsony Gergely.

A „szemetes" cégek leginkább magukkal vannak elfoglalva a hulladék helyett

Több száz településen áll a szemét, mert a kukaholding és a hulladékszállító cégek milliárdokkal nem tudnak elszámolni egymással.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!