szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Visszaelőzte Csányi Sándor Mészáros Lőrincet a Forbes-lista élén, de Gattyán Györgynek is jobban bejöttek az üzletei, mint a politikai szerepvállalás – derül ki a gazdasági magazin legfrissebb számából.

Az 50 leggazdagabb magyar listáját idén – 2017 óta először – az OTP elnök-vezérigazgatója vezeti. A növekedés motorja – írja a Forbes – idén nem is a piacvezető magyar bankcsoport volt, amely az ukrán háború, a különadók, a kamatemelési ciklus és a felvásárlások miatt igen izgalmas éven van túl, hanem Csányi Sándor élelmiszeripari cégcsoportja, a Bonafarm, de az üzletember érdekeltségébe tartozó Budai Egészségközpont is megduplázta értékét az elmúlt évben. Csányi vagyonát a Forbes 541,6 milliárd forintra teszi 2022 végén az egy évvel ezelőtti 467,9 milliárd után. Most először fordul elő tehát, hogy egy magyar magánszemély vagyona meghaladja az 500 milliárd forintot – emeli ki a Forbes.

Csányinál is jobban, több mint 182 milliárd forinttal tudta növelni vagyonát, és került fel a lista második helyére Felcsuti Zsolt, az MPF Holding vezetője. Az elsősorban ipari befektetésekben érdekelt üzletember 468,6 milliárd forint felett rendelkezik a Forbes becslése alapján.

Amíg Felcsutinak idén minden bejött, nem volt ennyire szerencsés az elmúlt években üstökösként az élre törő felcsúti vállalkozófamília, Mészáros Lőrinc és családja, akiknek az együttes vagyonát a lap 436,5 milliárd forintra teszi szemben az egy évvel ezelőtti 488,1 milliárddal. Ennek hátterében részben a korábban elsősorban építőipari érdekeltségekből álló portfólió átalakulása, részben a birodalom zászlóshajójának számító tőzsdei cég, az Opus tőzsdei vesszőfutása áll: a Forbes is kiemeli, hogy a cég részvényeinek árfolyama több mint 42 százalékot esett egy év alatt.

A gázszerelőből lett milliárdosnak nagyon szégyenkeznie azért nem kell, Csányival és Felcsútival ők hárman lehetnek részesei az amerikai Forbes dollármilliárdosokat soroló listájának.

Erről – és ezt tudjuk be a dollár szárnyalásának és a forint gyengülésének – éppen lecsúszott a magyar listán idén negyedik helyen szereplő Gattyán György. A LiveJasmin.com erotikus oldallal meggazdagodó, mára komoly IT-birodalmat felépítő üzletember idén leginkább azzal került be a hírekbe, hogy frissen megalapított politikai szervezete miniszterelnök-jelöltje volt az áprilisi országgyűlési választáson, de szép csöndben vagyonát is több mint 100 milliárd forinttal tudta növelni, a tavalyi 253 milliárdról 357 milliárdra.

Az ötödik leggazdagabb magyar a Forbes számítása szerint Veres Tibor, a Wallisban, a Wingben, a Praktikerben is érdekelt üzletember vagyona 2022 végén 260 milliárdot tesz ki, ami valamivel kevesebb, mint a tavaly még a negyedik helyre elegendő 282 milliárd.

A tavalyi 9. helyről a hatodikra jött fel 229 milliárdos vagyonnal Szíjj László, akit a Forbes a „kormány építőipari jolly jokerének” nevez, őt az egyre jelentősebb ingatlanvagyont felhalmozó Jellinek Dániel Indotek-vezér követi 224,7 milliárd forinttal. Akárcsak Jellinek, a szintén az ingatlanpiacon érdekelt Demján-család (vagyis a magyar gazdaglistákat korábban hosszú ideig vezető, 2018-ban elhunyt Demján Sándor örökösei), az idei lista nyolcadik helyezettje is jelentősen növelni tudta vagyonát, amely most 220 milliárd forintot tesz ki. Egy másik, a rendszerváltás után jelentős vagyont felhalmozó milliárdos, a Videoton egyik tulajdonosaként ismert Széles Gábor 190 milliárdos vagyona 2022-ben a kilencedik helyre volt elég, míg a tavaly még a Forbes-lista 5. és 7. helyét birtokló Rahinkulov testvérpár tagjai közül Ruszlán (174 milliárd) a 10., Timur (173 milliárd) pedig a 11. helyre került.

Most először fordul elő, hogy az ötvenes listára felkerül egy magyar alapítású startup, mindössze 28 éves vezetője is. Kádár Tamásról, az online csalások megakadályozására alapított fintech cég, a Seon Technologies ügyvezető igazgatójáról van szó, akinek a vagyonát 49,5 milliárdra forintra taksálják, ez a 33. helyre volt elég. Rajta kívül egyébként egyetlen új tagja van az ötvenes csapatnak, Varga Mihály a KÉSZ csoport építőipari vállalkozás 63 éves alapító-vezetője.

A Forbes teljes listája ezen az oldalon érhető el.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!