Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Még mindig pesszimista a jövőkép a cégeknél, de már egy kicsit jobb, mint az elmúlt fél évben volt – mérte a K&H. Egyre több cégnél okoz gondot az, hogy a vásárlók spórolnak, és nagy a kockázat, hogy még 2024-ben is tartósan beragad az ország egy 5 százalék fölötti inflációs szintre.
Egy kicsit csökkent a cégvezetők pesszimizmusa, de még távol vannak az igazán jó idők – erre jutott a K&H. A cég kkv-bizalmi indexe, amely a kis- és közepes vállalatok jövőbeni várakozásait méri, a tavalyi harmadik negyedévben mért -14 pontos mélypontról 2023 első három hónapjára már -4 pontra tért vissza, a nagyvállalati növekedési index pedig -15-ről -6-ra. Mindkét mutató 2022 közepén zuhant hatalmasat, amikor az orosz-ukrán háború mellett az energiaárak elszállása is komoly gondokat okozott; a háború előtt a nagyvállalati index a Covid második hulláma alatt volt utoljára ennyire rossz, a kisvállalati pedig még 2016-ban járt ilyen mélységekben.
A kkv-szektorban és a nagyvállalatoknál is azt figyelték meg: minél nagyobb egy cég, annál optimistább – mondta el Rajna Gábor, a K&H vállalati divíziójának vezetője a jelentés bemutatóján. A leginkább a kereskedelemmel foglalkozó vállalatok a pesszimisták, a szolgáltató szektorban egy kicsit derűlátóbb a hangulat.
A legnagyobb problémát a működési költségek növekedése okozza. Azt, hogy alapanyagköltségek bajt jelentenek, 71 százalék mondta, a bérköltségek elszállása 52 százaléknak okoz gondot.
Az pedig most jelent meg a negyedévente elvégzett felmérésekben, hogy viszonylag sok – 29 százaléknyi – cégnél okoz nehézségeket a kereslet csökkenése, ahogy egyre több vásárló spórol a nagy infláció miatt.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője arról beszélt: legkorábban az idei év végére érhetjük el az egy számjegyű inflációt – de ez is csak 9 százalék körülit jelenthet majd –, a keresetek pedig most még nem tudják tartani a lépést az árak emelkedésével, ezért a kiskereskedelmi forgalom visszaesése tartósnak ígérkezik. A másik fő kihívást az jelenti szerinte, hogy miként kezdheti majd az MNB úgy csökkenteni a kamatokat, hogy az ne okozzon sem a piacon, sem a forintárfolyam számára sokkot.
Nem nagy meglepetés, hogy az élelmiszerek nagyon drágulnak nálunk, van azonban egy új, egyre aggasztóbb elem: a szolgáltatások is egyre inkább közelítenek az inflációs átlaghoz. Márpedig ha a szolgáltató szektor is látványosabb áremelésekbe kezd, akkor tartósan beragadhatunk magasabb inflációra. Németh úgy számol, hogy ha ez így történik, akkor jövőre 5-7 százalékos lesz az inflációnk, vagyis hiába egy számjegyű, még mindig kellemetlenül nagy.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.