MI-ügynök a HR-osztályon: Mire figyeljünk?
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
Egyetemi vagy szakiskolai tanulmányok befejeztével, majd életünk későbbi szakaszán meghozott pályamódosító döntések után mindig nehéz a következő lépés. Milyen gyakornoki program és új munkahely lehet megfelelő számunkra, és hogyan ismerjük meg az előttünk álló lehetőségeket? Az Első Pesti Egyetemi Rádió “Mi leszel, ha nagy leszel?” című műsorának vendégei voltak: Sélei Annamária, a HVG Kiadó Zrt. HR-vezetője, Szabó Anna, a HVG Állásbörze operatív vezetője, illetve Jamriskó Tamás, az EPER Rádió vezetője.
Közel 6000 álláskeresőt várunk a HVG Állásbörzére a Papp László Budapest Sportarénába október 4-5. között. Az október 4-6. között futó online állásbörzére pedig 80-100 000 résztvevőt – hangzott el Szabó Annától a rádióműsorban. Az operatív vezető hangsúlyozta, hogy a karrierfórum nem csupán pályakezdőknek, hanem munkahelyváltáson gondolkodóknak, negyven év felettieknek és szülésből visszatérőknek egyaránt szól.
Inspiráló része lesz az állásbörzének, amikor sikeres emberek adnak tanácsot vagy mutatják be saját jó gyakorlaikat. Fellép mások mellett Tomán Szabina üzletasszony, Szilágyi Áron olimpiai bajnok vívó, Turai Barnabás digitális tartalomgyártó, Szily Nóra újságíró-pszichológus vagy a Nemakarokbeleszólni oldal készítői. Ezen kívül a szervezők szórakozást is csempésznek a programfolyamba például a Munkatársas színpadi produkcióval, amely gyakran felbukkanó munkahelyi helyzeteket mutat be humorosan Pokorny Lia, Ábel Anita és Cserna Antal fellépésével.
Karrierváltóknak is szól az állásbörze
Sélei Annamária elmondta, hogy az utóbbi években az állásbörzén szép számmal megjelentek karrierváltáson gondolkodók is. Őket a szakember két csoportra osztja: az egyik nagyon tudatos, kitartó, tudatosan beleáll a váltásba. A másikat inkább a kényszer viszi előre, bizonytalan, nagyon kell neki a mentális és szakmai támogatás.
Az állásbörzén a legtöbb iparágból lesznek állások. Szabó Anna sok éves tapasztalata alapján megjegyezte, hogy az állásbörzének van megtartó és összekovácsoló ereje is. Gyakran előfordul, hogy az álláskeresők egymással is beszélhetnek, kérdeznek, tapasztalatokat osztanak, hol jártak, mit hallottak, melyik standhoz érdemes odamenni.
Egy jó gyakornoki pozíció aranyat ér
„A pályakezdők egyre bátrabbak, amikor első állásukat vagy gyakornoki helyüket keresik. Állásinterjún megkérdezik, hogy milyen juttatásokra számíthatnak, mennyire rugalmas a munkaidő, van-e lehetőség home office-ra. Tíz évvel ezelőtt ezek a kérdések így nem kerültek elő” – mondja Sélei Annamária. Erre a munkaadók egy része is reagált: már az álláshirdetésben és a toborzási image-filmekben reflektál a gyakran előforduló álláskeresői kérdésekre. A fiataloknál fontos szempont lehet, hogy a munkaadó ajánl-e tanulási lehetőséget például belső képzéseket. Kismamáknál pedig az, hogy érzékeny-e a munka-magánélet egyensúlyára vagy a munkahelytől távol élők home office igényére.
A HR vezető a HVG egy évvel ezelőtt startolt Gyakornoki programjáról elmondta, hogy az utánpótlással új szemlélet, új impulzusok is érkeztek a szervezethez. “A program második évét tapossa. Jelenleg 14 – újságíró, videós, fotós – fiatal tölti három hónapos gyakorlatát a kiadónál. Kiemelte, nagyon jó arány, hogy a tavalyi gyakornoki csapat fele náluk dolgozik, akiket bevontak az új gyakornokok kiválasztásába is. “Van olyan huszonéves munkatásunk, aki kiábrándult korábbi jól fizető szakmájából, és újságíró akar lenni nálunk. Ez is jelzi, hogy karrierépítésben az önmegvalósítás a legnagyobb hajtóerő” – mondja a HR vezető.
A HR-szakember azt javasolja az egyetemistáknak, hogy jöjjenek el, és keressék a gyakornoki helyeket az állásbörzén, akár a HVG Gyakornoki programját. Betekintést nyerhetnek egy munkahelyre, láthatják az adott szakmát élőben, megszerezhetik első munkatapasztalatukat. Később sokkal nagyobb eséllyel találhatják meg a számukra megfelelő munkahelyet. Azt azonban hozzáteszi, hogy a karrier építésében fontos erény a türelem: ne várjuk el azonnal a sikert, az előrelépést. Hónapok helyett inkább években gondolkodjunk, és akkor nem fogunk csalódni.
A podcast adását itt hallgathatod meg:
http://eper.elte.hu/index.php/2023/09/29/mi-leszel-ha-nagy-leszel-05-miben-segithet-egy-allasborze-beszelgetes-a-hvg-szakertoivel/
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
A Google Térkép, a Waze és más alkalmazások arra hivatottak, hogy megkönnyítsék a közlekedést, néha azonban maguk okozzák a káoszt az utakon. Egy szakértő elmagyarázza, mely helyzetekben érdemes a sofőröknek inkább a megérzéseikre hallgatniuk.
EP-delegáció járt északi szomszédunknál, nem elégedettek a tapasztaltakkal.