szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerződést írt alá a magyar állam 100 százalékos tulajdonában álló Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt., valamint a Vienna Insurance Group (VIG) biztosítócsoport a magyar VIG társaságokban eddigiekben 45 százalékos meglévő kisebbségi állami, tulajdonrész 10 százalékosra csökkentéséről – jelentette be a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM).

A közleményben azt írták, a magyar állam, az Alfa Biztosítót és az Union Biztosítót is magában foglaló, piacvezető magyar holding kisebbségi tulajdonosaként továbbra is támogatja a biztosítási szektor mint stratégiai fontosságú ágazat fejlesztését, versenyképességének és teljesítményének további növelését.

A Corvinus Zrt. 2022. március 25-én szerzett 45 százalékos kisebbségi részesedést a VIG csoport magyarországi üzletágában, az ennek kapcsán megkötött együttműködési megállapodás értelmében az ellenőrző többség és az operatív irányítási jogok a bécsi és részben a budapesti tőzsdén is jegyzett VIG-csoportnál maradtak. A most bejelentett ügylettel 35 százalékos tulajdonrészt megtestesítő részvénycsomagot vásárol vissza az osztrák nagytulajdonos a magyar államtól.

A tranzakció zárása a Magyar Nemzeti Bank (MNB) engedélyéhez kötött – jegyezte meg a GFM. Emlékezetes, a magyar állam 347,8 millió euróért vette tavaly a 45 százalékos részesedést.

Az üggyel kapcsolatban érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy szeptemberben bejelentették, a magyar állam nyílt, piaci versenyfolyamat keretében értékesíti a Magyar Posta Életbiztosító Zrt.-ben és a Magyar Posta Biztosító Zrt.-ben tulajdonolt 66,9 százalékos üzletrészét is, amit csak idén szerzett meg. A lap szerint a kötelező ajánlati fázis december végéig zárulhat, amely alapján a kiválasztott vevővel a jövő év elején kerülhet sor a szerződéskötésre.

Az utóbbi időben nem ez az első ügylet, amiből az látszik, hogy a magyar államnak pénzre van szüksége: ilyen volt az, amikor az Erste 15 százalékos részéről mondtak le az osztrák cég javára vagy amikor 500 millió dollárral megnövelték az eladandó dollárkötvények értékét.

A cél vélhetően a Budapest Airport megvásárlása, amire nagyjából 800 milliárd forintra lenne szükség. Ha meg is lesz a pénz, akkor sem lesz könnyű az állam dolga, erről bővebben itt írtunk.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!