szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kiadásokat alaposan megfogták az MBH-nál, és megérkezett a Fundamenta ügyfélállománya is.

49 milliárd forint nyereséget ért el az MBH Csoport az idei első negyedévben, ez az adózás utáni eredmény több mint duplája a 2023. január–márciusi 22 milliárd forintnak. A tőzsde honlapjára feltöltött beszámolóból az is kiderül, hogy a cég 17,4 milliárd forint bankadót és 12,7 milliárd forint extraprofitadót fizetett az idei első három hónapban.

A beszámolóval egyszerre elküldött sajtóközleményben arról írtak: azért lehetett ennyire jó eredményt elérni, mert „erős költségkontroll” volt, jóval az infláció alatt, 1,9 százalékkal nőttek csak a kiadások.

A cég lakossági hitelállománya 30, a lakossági betétállomány pedig 24 százalékkal nőtt, 2216, illetve 3166 milliárd forintra. Ezt részben az magyarázza, hogy az MBH-hoz került a Fundamenta 76 százaléka – erről a szerződést tavaly november írták alá, és idén március 27-én, azaz négy nappal a most bemutatott negyedév vége előtt zárták le a tranzakciót.

A vállalati betétállomány közel 17, a céges hitelállomány 3,4 százalékkal nőtt meg. A lízingekben pedig országos piacvezető az MBH, a piaci részesedése 25 százalék feletti.

Az MBH-ról úgy szokás írni, mint a Mészáros Lőrinchez köthető bank – a hivatalos céges papírok szerint a tulajdonrészek közel fele olyan magántőkealapoké, amelyek Mészároshoz köthetők, és mintegy 30 százalék az államé.

Hogy a céget hogyan rakták össze, azt itt mutattuk be:

Így rakta össze a magyar állam Mészáros Lőrincnek a NER szuperbankját

Az MKB megvásárlása, szanálása és reprivatizációja, a takarékok államosítása, integrálása és fű alatti privatizálása, a Budapest Bank megvásárlása és beadása a Bankholdingba: bő tíz év, sok-sok kacskaringó és pár elhullott káder után mostanra összeállt a szuperbank, amelynek fő tulajdonosa a fő NER-vállalkozó, kisebbik szelete pedig a NER-lovagok új generációjának emblematikus Matolcsy-árnyékáé.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!