szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar üdítő narancstartalma alapból alacsony volt, de az elmúlt években tovább csökkent.

A kettős minőségű üdítőkről, és azon belül is elsődlegesen a Fantáról közölt hosszú cikket a Pénzcentrum, melyből kiderül, hogy a Görögországban gyártott Fantába négyszer annyi narancs kerül, mint a nálunk gyártottba.

Míg a magyar Fanta összesen 5 százalék sűrítményből származó narancsot tartalmaz, addig

  • Görögországban ez az arány 20 százalékos
  • Olaszországban 12, de a szicíliai vérnarancslevet tartalmazó változat szintén 20 százalékos
  • Franciaországban 12,
  • Portugáliában 8,
  • Spanyolországban 6,
  • Lengyelországban és Svédországban hozzánk hasonlóan 5,
  • míg Angliában 3,7,
  • Németországban és Ausztriában 3

százalékos gyümölcslé-tartalommal kerül forgalomba az üdítőital.

A magyar Fanta egyébként 2017-ben még 6 százalék narancslevet tartalmazott a Nébih abban az évben elvégzett emlékezetes, a kormány hergelése hatására elkészített nemzetközi termék-összehasonlítása alapján.

Összeomló termelés, elszálló árak – búcsút mondhatunk a 100 százalékos narancslének

Évek óta pusztulnak az ültetvények a világ két legnagyobb narancsexportőr országában, de az idei krízis lehet az eddigi legnagyobb. Magyarországon két év alatt 79 százalékot drágult a narancslé, a fogyasztásunk ezért majdnem felével esett vissza. A szakma kétségbeesetten keresi a kiutat, és fontolgatják: törvénymódosítást kezdeményeznek, hogy a mandarinlével felütött lé is narancslé lehessen.

A cikkben azonban kérdésekre válaszolva a Nébih leszögezi, hogy az eltérő receptúrák nem törvénytelenségek, átverések eredményei, az eltérések – a gyártói nyilatkozat figyelembevétele mellett – jogszerű és objektív okokkal indokolhatók, mert nemzeti jogszabályunk nincs az üdítőitalok gyümölcslé-tartalmára vonatkozóan, míg más országokban létezik ilyen szabályozás. Van, ahol a megtermett gyümölcs felhasználására, máshol a cukor csökkentésére, megint másutt a glükóz-fruktóz szirup mérséklésére vagy épp a mesterséges édesítőszerek elkerülésére helyezik a hangsúlyt.

A Nébih szerint továbbá a gyártó által meghatározott összetételt az adott ország fogyasztói elvárása befolyásolja, ezt a hivatal szerint nevezhetjük “nemzeti ízpreferenciáknak”.

A végén illusztrációképp nézzük meg, hogy a szabályozások és a “nemzeti ízpreferencia” – vagy talán maradhatunk az ízlésnél – alapján hogy néz ki a magyar és az olasz Fanta összetétele.

Magyar:

víz, fruktóz-glükózszirup, narancslé sűrítményből (5%), szén-dioxid, étkezési sav: citromsav, természetes narancs aroma egyéb természetes aromákkal, antioxidáns: aszkorbinsav, színezék: karotinok, stabilizátor: guargumi.

Olasz:

víz, narancslé sűrítményből (12%), cukor, szén-dioxid, savanyító: citromsav, természetes citrusfélék aromája, stabilizátor: akácgumi, antioxidáns: aszkorbinsav.

A magyar a Pénzcentrum beküldött olvasói beszámolója szerint ízre is műbb, gejlebb, addig az Olaszországban vásárolt terméken érezni, hogy látott már igazi narancsot, ezáltal savanykásabb is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!