Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az elnök lépései és fenyegetőzései elbizonytalanították a cégvezetőket, akik nehezen tudják megtervezni a következő lépéseket.
A Coca-Colától és a Fordtól kezdve a kisebb alumínium-, repülőgép- és készülékgyártó cégekig számos vállalat számít arra, hogy hatással lesz rájuk Donald Trump újabb vámháborúja, amely Jim Farley, a Ford vezérigazgatója szerint már most „sok költséget és káoszt” okozott az amerikai üzleti életben – írja a Reuters.
Donald Trump hétfőn jelentette be, hogy – várhatóan március közepétől – 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba érkező acélra és alumíniumra. Az elnök a múlt héten azzal fenyegetőzött, hogy 25 százalékos vámot vet ki a kanadai és a mexikói termékekre is, de később 30 nappal elhalasztotta ezt a tervet, miután beszélt a két ország vezetőjével. A kínai árucikkekre viszont kivetette a szintén a hónap elején belebegtetett 10 százalékos vámot, amire Peking saját vámokkal válaszolt.
Mindez elbizonytalanította a vállalatvezetőket, a befektetőket és a fogyasztókat, mivel senki sem tudja, hogy Trump valóban beváltja-e a fenyegetéseit. „Annyi mindent nem tudunk. Nem tudjuk, hogy (a vámok) életbe lépnek-e, és nem tudjuk, hogy lesznek-e egyáltalán mentességek” – fogalmazott David Gitlin, a Carrier Global fűtési és hűtéstechnikai vállalat vezérigazgatója.
Sok gyártó cég nehezen tudja megtervezni a következő lépéseit is, és a vezetők számos stratégiát alkalmaznak: többek között megváltoztatják az importkosaruk összetételét, vagy egyenesen a fogyasztókra hárítják a költségeket.
A Coca-Cola például azt közölte, hogy ha az alumíniumdobozok drágulnak, akkor az importját úgy alakíthatja át, hogy jobban támaszkodjon a műanyag palackokra. A Coty illatszergyártó vállalat pedig bejelentette, hogy növelte az amerikai készleteit, és fokozza az illatszerek gyártását Észak-Karolinában.
A Fitch Ratings friss helyzetértékelése szerint a legnagyobb globális autóipari csoportok is megszenvedhetik, ha az Egyesült Államok bevezeti a Mexikóval és Kanadával szemben tervezett pótlólagos importvámokat, a legrosszabbul pedig a General Motors járhat.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.