Nem félünk eléggé
Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.
A kiskereskedelmi szereplőket tömörítő szövetség elnöke szerint nincs semmilyen gazdasági, társadalmi kényszerűség, ami indokolná az árrésstop kiterjesztését a drogériai termékekre.
A HVG szombati cikkében megírta, hogy a drogériai termékek fogyasztói kosárban képviselt kis (2,5-3 százalékos) súlya, valamint az elmúlt évek összesített inflációja alatti áremelkedésük miatt teljesen indokolatlan kiterjeszteni rájuk a kormány legújabb kedvenc csodafegyverét.
Lapunk az ügyben kérdéseket tett fel a kiskereskedelmi szereplőket tömörítő Országos Kereskedelmi Szövetségnek. Arra voltunk kíváncsiak, hogy szerintük van-e bármilyen oka, hogy az élelmiszerekkel ellentétben a drogériai termékekre nem 10, hanem 15 százalékos maximális árrést határozott meg a kormányrendelet, illetve, hogy indokoltnak tartják-e a termékek inflációja alapján az árréskorlátozást?
Kozák Tamás, az OKSZ elnöke válaszában azt írta: a maximális árrésszint megállapításánál a jogalkotó vélhetően megpróbálta figyelembe venni, hogy a drogériai termékek bolti kiszállítása és értékesítése között legalább kétszer annyi idő telik el, mint az alapélelmiszerek esetében, illetve az üzletek kiképzése, a személyes értékesítés fajlagos költsége is magasabb, mint egy élelmiszer-áruház esetében.
Hozzátette: mindezek ellenére az árréskorlátozás ez esetben is veszteséget jelent az érintett vállalatok számára.
Ráadásul „figyelembe véve az érintett termékek elmúlt havi áralakulását (bőven infláció alatti ármozgásokat figyelhettünk meg), illetve a fogyasztáson belüli részarányát, nehezen azonosítható az a feszítő gazdasági, társadalmi kényszerűség, ami indokolná ezen intézkedés bevezetését” – fogalmazott az OKSZ elnöke.
Szerinte bár egyéni, vásárlói szinten minden árcsökkenés „jó hír”, a fogyasztásra gyakorolt hatásnál nehéz elképzelni, hogy
aki addig heti egy tubus fogrémet használt el, most ezt a mennyiséget majd megduplázza.
Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.
A vállalkozások számára egyre vonzóbb lehetőség saját célra villamos energiát termelni, különösen a napenergia hasznosítása révén.
A forint jelentős árfolyamingadozása érdemben megnehezíti az olyan beruházások finanszírozását, amelyek importhányadot tartalmaznak.
Fél évig 5-6 ember volt kíváncsi a kertészeti tanácsaira, ma már közel kétszázezres követő tábora van Szomoru Miklós „Egy kertész kertje Pilisszentkereszten” blogjának. A kertészmérnök szerint, aki brit mintára magánkert-látogatásokat is szervez, nem kell heti 8 óránál többet dolgozni azért, hogy bárkinek virágzó oázássá váljon a kertje. Erre a legjobb példa virágpompában úszó birodalma.
Lehetséges forgatókönyvek.
Súlyos betegség Romániában azonosított juhhimlő, amely gazdasági károkat is okozhat.
Diego ügyvezetőjével beszélgettünk.
Furcsa részeletek derültek ki a HUN-REN Irányító Testületének üléséről. Miért szavaz valaki igennel az átalakításra, ha aztán lemond?