szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A júniusban nyíló 51. Velencei Képzőművészeti Biennále magyar pavilonjának kurátori feladatait Fitz Péter művészettörténész, a Fővárosi Képtár igazgatója látja majd el. A pályázaton nyertes kiállítási terv szerint Velencében jövőre Kicsiny Balázs Navigációs kísérlet című munkája képviseli Magyarországot.

A győztes pályázat alapján megvalósításra szánt installáció egy tenger nélküli országnak a tengeri országokra vonatkozó sajátos látásmódját közvetíti - Kicsiny Balázs kiállításának fő témája Velence léte és a város történeti és jelenbeli létezésének reprezentációja.
   
Az 51. Velencei Képzőművészeti Biennále kurátori pályázatait a Fabényi Julia, a Műcsarnok főigazgatója és egyben a Velencei Biennále nemzeti biztosa által felkért szakmai bizottság bírálta el.

A győztessé nyilvánított Fitz Péter művészettörténész mellett Kováts Lajos műkereskedő (tervezett kiállítás: SI-LA-GI: A tudat kertje), Nemes Attila művészettörténész (Gil Nader – Moti Porat – Maurice Bogaert – Németh Hajnal – Uglár Csaba – Szabó Benke Róbert: Budapest neurózis), Prosek Gábor (Nemes Csaba – Horváth Balázs: Csillés effekt) valamint Timár Katalin művészettörténész (Azorro group projekt) nyújtott be pályázatot.
  
Az Index a napokban arról számolt be, hogy a pályázó SI-LA-GI (Szilágyi Szabolcs) értetlenül fogadta, hogy a kuratórium formai okokra hivatkozva utasította el a pályázatát. Az online lap a művész szavait idézi, aki a Műcsarnok igazgatónőjétől, Fabényi Júliától kért tanácsot - ő egyébként a biennále nemzeti biztosa - kit javasolna munkája kurátoraként.

Fabényi a MEO kortárs művészeti gyűjtemény igazgatóját, Kováts Lajost ajánlotta, megnyugtatva a művészt: habár a kiírás szerint a kurátornak művészettörténésznek kell lennie, Kováts tapasztalata bőven pótolja, hogy nem előírásos a végzettsége. A művész később megdöbbenve értesült arról, hogy a kuratórium azért nem fogadta el anyagát, mert Kováts nem művészettörténész, és személye galériatulajdonosi minőségében is aggályos.

SI-LA-GI kijelentette - írja az Index - "a zsűri érdemben meg sem nézte pályázatát". Az elutasított terv egyébként egy, a látogatók által működtetett víztisztító rendszer. A belépők által megforgatott kapu aktiválna egy vízszállító rendszert, amely a pavilon mögötti, szennyezett patakból vizet szállított volna a pavilon átriumában álló víztarolóba, innen tisztítóberendezésen keresztül folyt volna vissza a csatornába, szimbolizálva azt a "kicsi de szükségszerű erőfeszítést", amellyel minden ember hozzájárulhat saját maga és világ jobbításához - idézi SI-LA-GI szavait az Index.

A nemzeti biztos mellett a bírálóbizottság tagja volt még Boros Géza, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma képviselője; Készman József művészettörténész; Kovalovszky Márta művészettörténész; N. Mészáros Júlia, a Győri Városi Képtár igazgatója; Néray Katalin, a Ludwig Múzeum (Kortárs Művészeti Múzeum) igazgatója; P. Szűcs Julianna művészettörténész-újságíró és
Százados László művészettörténész.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!