szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hegyi Árpád Jutocsa, a Magyar Állami Operaház főigazgatója fegyelmi eljárást kezdeményezett Keveházi Gábor ellen, a főnökét lemondásra felszólító balettigazgató szerdán kapta meg az erről szóló értesítést. Közben Bozóki András miniszter úgy nyilatkozott, a "perpatvar" eltereli a figyelmet a lényegről, a modernizáció szükségességéről.

Bozóki András, kulturális miniszter.
Még nem tudja, ő folytatja-e
© Dudás Szabolcs
A balettigazgató május elején nyilvánosságra hozta azt a levelet, amelyben bírálta és lemondásra szólította fel a főigazgatót, szerinte ennek szól a mostani eljárás.
 
"Az én esetemben a minisztériumnak kell lefolytatni a fegyelmi vizsgálatot, tehát biztos vagyok benne, hogy ebből semmi nem lesz" - kommentálta mindezt Keveházi Gábor.
 
Bozóki András kulturális miniszter pénteken A szabadság kultúrája című stratégia megvitatására meghirdetett sajtóbeszélgetésen találkozott a média és néhány kulturális intézmény, helyszín képviselőivel.  

Az informális hangulatú eszmecserén kitért az Operában kialakult válságra is. Mint mondta: az intézményben kialakult helyzet csak részben személyi kérdés, a "perpatvar" pedig eltereli a figyelmet a lényegről, a modernizáció szükségességéről. "Nem igaz", mondta, hogy a Magyar Állami Operaház jelenlegi vezetésének mandátuma megszorításra szólt volna, s a vezetés direkt a kormány által javasolt összeg alá ment volna, vagy annak ismeretében vállalta volna el a feladatot .
 
Véleménye szerint az Operában, amely az utolsó szocialista nagyüzemnek is tekinthető, eleve averzió volt azzal szemben, hogy valaki kívülről kerül oda,
s  Hegyi Árpád Jutocsa és Keveházi Gábor balettigazgató között már tavaly októberben kirobbant a konfliktus. Szerinte ha például az NKÖM-ben az egyik államtitkára a sajtón keresztül lemondásra szólítaná fel, s ezt úgy tenné meg, hogy előtte egyáltalán nem szól neki erről az akciójáról,  "másnap repülne".  
 
A miniszter leszögezte, hogy a pénzügyi támogatást számon kérhetővé kell tenni a kulturális intézményeken, az állam valamifajta kontrollt szeretne gyakorolni a nagy nemzeti intézmények vezetői felett. Az Opera "nem dőlhet be" - mondta, az intézmény azonban veszteségeket termel, ezért bárki is lenne a főigazgató, a 10 százalék körüli elbocsátást végrehajtaná.


Bozóki András az Opera ügy mellett más kérdésekről is szólt mai sajtóbeszélgetésén.  Mint mondta, el tudná képzelni, hogy az új kormányzati struktúrában a kulturális területhez tartozzon a turizmus; a szaktárca vezetője erről pénteken beszélt Budapesten.
 
"Abszurd helyzet", hogy a turizmusból származó bevételből a kulturális intézmények fenntartására nem lehet fordítani - mondta a miniszter A szabadság kultúrája című stratégiáról szóló sajtóbeszélgetésen, Budapesten. 
 


Lesz-e jövője Bozóki stratégiájának? (Oldaltörés)


 A 2006-2020 közötti időszakra vonatkozó magyar kulturális stratégia a múlt hónapban jelent meg a Kulturális Közlönyben.
 
Bozóki András kiemelte: azt szeretné, hogy a stratégia megkerülhetetlen legyen, zsinórmérték, vonatkozási pont, bárki is lesz a kulturális miniszter az új kormányban. 

Mint mondta, megfogadta azt az intelmet, hogy a megjelentetést ne a választási kampány idejére időzítse, ezért csak áprilisban tették hivatalosan közzé.
 
Bozóki András kijelentette, hogy bő egy évvel ezelőtti hivatalba lépése óta a tisztesség, az esélyegyenlőség és az alternatívitás alapelvét tartotta szem előtt(a célokat a T.E.A betűszóban foglalta össze) .
 
Megfogalmazása szerint a kultúra eleven társadalmi gyakorlat, és jó volna, ha az aktivitás terepévé válna. Mint mondta, felfogása nem a magas kultúra tagadását jelenti, hanem a játéktér kiszélesítését.
 
A miniszter közölte: a tárcát erőteljesen "megrázta", amikor költségvetésének egynegyedét a kormány a maradványképzéskor visszatartotta. Hozzátette, hogy nem örült az intézkedésnek, de a kormány tagjaként fegyelmezetten tudomásul vette azt.
 
Megfogalmazása szerint annyit tehetett volna, hogy lemond, de ez nem állt szándékában, nem akart megfutamodni.
 
Bozóki András jelentős eredménynek nevezte, hogy a tárca ez évi költségvetése a tavalyi közelében maradt. 
 
Egy kérdésre válaszolva kitért arra, hogy a Nemzeti Kulturális Alapnál (NKA) kívánatos lenne a kurátorok számának csökkenése, és némely kuratóriumok összevonása. Szerinte a megyerendszer megszűnásável az NKA is lehetne regionális szerveződésű. Kijelentette, célja, hogy a miniszteri keret kevesebb legyen, vagyis ne maradjanak meg - ahogy fogalmazott - a "kézből etetés" régről maradt mechanizmusai, hanem az NKA-ban egész pénzelosztás demokratikussá váljék.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Bozóki a modernizáció pártján van

Az operaház ügyében nem a sokak által támadott főigazgató, hanem a modernizáció pártján áll - jelentette ki a kulturális miniszter pénteken a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában; Bozóki András véleménye szerint ugyanakkor nem az a cél, hogy évente újabb és újabb igazgatók bukjanak bele a dalszínház vezetésébe.

MTI Kult

Operaház: modernizáció, bármi áron

A Magyar Állami Operaház modernizációs programjának bizonyos elemei sértik a dolgozók érdekeit, ezért természetes az érdekképviseleti szervezetek fellépése - mondta Hegyi Árpád Jutocsa főigazgató parázs hangulatú sajtótájékoztatóján. Úgy fogalmazott, hogy "filozófiai vita" folyik közte és mások között.

MTI Kult

Opera: Kesselyák is szembefordult a főigazgatóval

Újabb operaházi vezető, ezúttal Kesselyák Gergely főzeneigazgató fordult levélben a dalszínház főigazgatójához, mert elfogadhatatlannak tartja a jövő szezon tervezetét. A napokban az elképzelés miatt már Keveházi Gábor balettigazgató lemondásra szólította fel Hegyi Árpád Jutocsát.

MTI Kult

Nem szól bele az Operaház döntésébe a kulturális tárca

A kulturális minisztérium vezetése nem kíván beavatkozni a Magyar Állami Operaház vezetőinek szakmai kompetenciájába - közölte a tárca azután, hogy Bozóki András miniszter és Vass Lajos politikai államtitkár az intézmény vezetőivel tárgyalt.

MTI Kult

Kesselyák évi öt premiert ígér az Operaházban

Évente öt premiert, köztük egy magyar ősbemutatót tervez Kesselyák Gergely, a Magyar Állami Operaház új főzeneigazgatója. A mostani évadban az Operaházban 190 énekes lép fel, ezt egy "kicsit soknak" tartja, szerinte 20-25-tel kevesebbre volna szükség.

Vélemények

Szemben a struktúrával?

Bozóki András kulturális miniszter minap közzétett szövege formáját tekintve kiáltvány. A műfaj avantgardista-modernista idők szellemét idézi, s modernizációt sürget: felismeri és kimondja, korszakváltás van (volt) a világ kultúrájában, itt az idő, hogy nálunk is az legyen.

MTI/hvg.hu Kult

Operabalhé: a közalkalmazotti tanács is Hegyi ellen

Hegyi Árpád Jutocsa főigazgató és az általa kinevezett vezetői gárda visszahívását kezdeményezték Bozóki András kulturális miniszternek írt levelükben a Magyar Állami Operaház Közalkalmazotti Tanácsának tagjai.