szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Felújítási munkálatok során megsemmisült a pécsi Zsolnay Múzeum homlokzatának reneszánsz falfestménye a napokban.

Az épület rekonstrukcióján dolgozók a vakolattal együtt levésték a Fájdalmas Krisztus című festményt és a reneszánsz díszítő festés egy részét, amelyek a műemlék ingatlan utcafronti homlokzatát ékítették.

A Baranya Megyei Múzeumok igazgatóságának vezetője, Huszár Zoltán elmondta: az esetről a Kulturális Örökségvédelmi Hivataltól szerzett tudomást, több részletet azonban nem tud, lévén, hogy a múzeum, a felújítás idejére, kikerült az igazgatóság hatásköréből. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal regionális vezetőjét, Weiler Árpádot az MTI-nek nem sikerült elérnie. 
 
A távirati iroda más forrásból úgy értesült, hogy a falfestmény megmentésére szigorú restaurálási terv készült, megsemmisítése rossz szakmai utasítás, vagy félreértés miatt következett be. Az ügyben vizsgálat indult, a vétkeseket felelősségre vonják.

A pécsi Zsolnay Múzeum mintegy félmilliárd forint értékű rekonstrukciója tavaly szeptemberben kezdődött. A két éven át tartó kivitelezés során a házat megerősítik, akadálymentesítik, falait újra vakolják, padlásterét beépítik, kiállítóterét növelik.

Az 1324-ben épült ingatlan a világ legnagyobb, tizenkétezer műtárgyat és nyolcezer dokumentumot magába foglaló Zsolnay-gyűjteményének ad otthont. A múzeum a világhírű Zsolnay-kerámiák történetét, jellegzetes darabjait mutatja be a látogatóknak, továbbá megismertet a Zsolnay-család történetével, sőt, betekintést nyújt a gyár tervezőművészeinek munkásságába is.

A Zsolnay Pécs egyik legnépszerűbb múzeuma, évente mintegy 73 ezer érdeklődőt vonz, akik azonban a homlokzat eredeti festményét már nem láthatják.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Megtalálták Európa legrégebbi festményét

Az olaszországi Fumanéban, Veronától 15 kilométerre felfedeztek egy barlangot, amelyben már 32 ezer évvel ezelőtt is éltek és festményeken ábrázolták életüket az emberek.

Magyar márkák története

Zsolnay Porcelángyár

Zsolnay Vilmos festőművésznek készült, de végül átvette fivére pécsi kerámiaüzemét, majd apja Fő téri üzletét, amelyet rövidesen többemeletes áruházzá fejlesztett.

MTI Kult

Minden idők legdrágább festménye Budapesten

Tiziano – A titokzatos férfi címmel kiállítás nyílt a budapesti Szépművészeti Múzeumban, amelyen Dürer, Veronese és Tintoretto alkotásai mellett Tiziano Szürke szemű férfi című alkotása is megtekinthető. A különösen értékes festményre 13 milliárd forintos biztosítást kötöttek.