szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ismét Párizsba érkezett Ieoh Ming Pei, a Louvre 1989-ben megépült, főbejáratként szolgáló híres üvegpiramisának ma 89 éves, kínai származású amerikai tervezője, hogy véleményt mondjon művének időközben szükségessé vált módosításáról.

A maga idején óriási felzúdulást keltő modern építmény időközben elfogadottá vált mind a művészeti közvélemény, mind a látogatók zöme számára, mivel a történelmi palotát éppenséggel kiemeli az új acél-üveg konstrukció. Időközben viszont annyira megnőtt a látogatók száma, hogy a piramis által behatárolt tér, amely a látogatók fogadására és elosztására szolgáló praktikus megoldásnak számított, ma már szűk erre a célra.

Az építész elmondta a Le Monde című párizsi lapnak: amikor 1985-ben Francois Mitterrand akkori elnök felkérésére elkezdett dolgozni a projekten, évi 4 millió látogatóval számoltak. Valójában már a 90-es évek elején 5 millió múzeumnézőt fogadott a Louvre, 2005-ben pedig már 7,5 milliót, 2010 után pedig 9 millióra számítanak.

"A Louvre a világ legszebb múzeuma - fejtette ki Pei -, mivel a régi palota és a múzeum együttélése páratlan siker. Mostani látogatásom alkalmával ismét bejártam termeit, több kilométert tettem meg, és ez a kettős dimenzió ma is jelen van, eltérően más olyan nagy múzeumoktól, mint például a New York-i Metropolitan vagy a washingtoni National Gallery (amelynek egy részét szintén Pei tervezte). Mára azonban a fogadótér, amelyet a piramis jelez, túlzsúfolttá és rettenetesen zajossá vált."

Ebben közrejátszott a terrorizmus veszélye is 2001. szeptember 11. után, mivel nagy teret igénylő és a mozgást fékező biztonsági berendezéseket tett szükségessé.

Henri Loyrette, a Louvre főigazgatója egyelőre semmiféle forrással nem rendelkezik ahhoz, hogy változtasson a helyzeten, de fontosnak tartja, hogy Pei segítségével tanulmányozza, mit lehet tenni: egyrészt azért, mert az amerikai építész nevéhez kapcsolódik az új tér kialakítása, másrészt azért is, mert kevesen ismerik úgy az épületet, mint ő. Pei véleménye szerint a piramist magában foglaló Napóleon-udvar kihasználtsága vegyes, egyes részei zsúfoltak, mások nem. Az építész szeptemberig megvizsgál több átépítési, illetve átrendezési javaslatot és olyan indítványt tesz, amely - tiszteletben tartva az épület architektúráját - tartós megoldást nyújt.

Felmerülhet a könyvesbolt, az étterem, az információ áthelyezésének lehetősége. Ezt azonban már nem Pei fogja kivitelezni, ez az igazgatóság dolga lesz. "Nekem ma már nincs energiám egy új építkezéshez" – mondja a Louvre piramisának megálmodója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Nyári vegyes

Kerestünk, de nem találtunk: nincs közös szál, amelyre felfűzhető volna a hét kínálata. Pedig minden héten szoktunk találni ilyesmit. Most azonban olyan az egész, mint egy fagylaltkehely; azt válogattuk bele, ami jól esik. Színek és ízek, minden, ami hűsít a kánikulai nyárban. Programok szerdától szerdáig. Tessék fogyasztani.

MTI Kult

Húszezren a miskolci operafesztiválon

Befejeződött a hatodik "Bartók + ..." Miskolci Nemzetközi Operafesztivál, amelynek főprogramjaira mintegy húszezren voltak kíváncsiak a tizenegy nap alatt.

Kult

Fekete, fehér, vörös és kék: Parsifal

Ezt az élményt az unokáinknak is mesélni fogjuk. Szinte bizonyos, hogy több mint ötven esztendeje – Otto Klemperer magyarországi tevékenysége óta – nem volt a mostanihoz fogható Wagner-produkció Budapesten. A siker ezúttal Fischer Ádámnak köszönhető.

Kult

Milyen a jó hangoskönyv?

Magyarországon vakoknak, Amerikában irodalmi ínyenceknek készültek az első hangoskönyvek. A műfaj legújabb darabjai idén már elárasztották a hazai "könyvpiacot", miközben az USA-ban kis híján hangoskönyv-Oscar-díjat kapott egy magyar mű.

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

Új kulturális térszerkezetet!

Nem kevesebbet, mint a magyar kulturális politika fordulatát sürgette Takáts József (43), Pécs nyertes kulturális fővárosi pályázatának szerzője. Az eszmetörténész-irodalomtörténész saját bevallása szerint csak a pályázatírás idején kezdte beleásni magát a kulturális várostervezés tudományába. Úgy tűnik, sikerrel: 2010-ben egy német város mellett Pécs lehet Európa kulturális fővárosa. Tavaly decemberben még terveiről beszélt, mára azonban lemondott.

MTI/hvg.hu Kult

Kipakolt a Pécs 2010 program vezetője

"A Pécs 2010 program elmúlt fél évi rossz működésének az az alapvető oka, hogy a városvezetés nem akarja kezéből kiengedni a különféle szakmai döntéseket, miközben azokat halogatja, vagy előkészítetlenül hozza meg az alacsony hatékonyságú városi bürokráciára támaszkodva." - írja Takáts József, aki a pécsi kulturális fővárosi pályázat szellemi motorja volt, s a múlt hónapban mondott le Pécs kulturális főtanácsadójának posztjáról. Az egyetemi világból érkezett és a sikeres pályázatot kollgáival együtt jegyző Takáts félti a pályázat szellemiségét az inkompetens városi vezetéstől.