szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A huszadik Művészetek Völgye fesztivált a huszonegyedik évben tartják meg: 2009. július 3-tól augusztus 2-ig, idén nyáron a Bűvészetek Völgyébe, azaz a Valley of Magic elnevezésű rendezvényre várják majd a közönséget - jelentette be Márta István, a kulturális rendezvény főigazgatója csütörtökön Budapesten.

A Művészetek Völgye az idén a finanszírozás bizonytalansága miatt marad el - hangsúlyozta Márta István. Mint mondta, az állami résztámogatások mértékének ismerete nélkül lehetetlen a szponzorokkal tárgyalni és érdemi szerződéseket kötni, lehetetlen a fesztivál nagyságát, költségvetését megtervezni, ezek hiányában pedig képtelenség lekötni a művészeket és a fesztivált kiszolgáló infrastruktúrát. Rámutatott arra, hogy ellentétben más országos, illetve régiós kihatású, nagyvárosokban rendezett fesztiválokkal, a Művészetek Völgye nem számíthat az önkormányzatok anyagi támogatására, az ország helyzete és egyéb problémák miatt pedig csökkent a szponzorok száma, a magán- és egyéb mecenatúra gyakorlatilag nem létezik.

Hozzátette azt is, hogy a Művészetek Völgye "egyedisége" és besorolhatatlansága miatt a hagyományos és bevált marketing-PR stratégiák sorra csődöt mondtak, hiszen a fesztiválhoz igazán se gazdasági, se politikai érdek nem kapcsolható.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a Művészetek Völgye az EU-s pályázatokon a finanszírozás anomáliái miatt nem tud részt venni. Példaként említette, hogy a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) és az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) pályázatából a Balaton régió területén lévő rendezvények a kiírás értelmében automatikusan kiesnek, a Balaton régiós rendezvénypályázatokon viszont minimum 20 millió, maximum 50 millió forintra lehetne pályázni, ám az úgynevezett "de minimis", azaz csekély összegű támogatás szabályai miatt ezen nem indulhat a Művészetek Völgye.

Márta István szerint a kulturális programsorozat elmaradása következtében nemcsak az államháztartás bevétele csökken, hanem a fesztiválnak helyet adó hat település önkormányzatai, intézményei, polgárai, a falusi turizmust segítő kisvállalkozások is jelentős bevételtől, összegtől esnek el. Nagy a veszélye annak, hogy profitorientált, nem minőségi programokat hozó, úgynevezett kulturális szerveződések telepednek rá a fesztivált vesztett településekre - vélekedett.

Megemlítette azt is, hogy a 2007-ben létrehozott koordinálási, térségfejlesztési feladatokat ellátó Völgy-Köz-Pont a Művészetek Völgye nélkül nem tud fennmaradni, továbbá a Kapolcson található két falumúzeum sem működtethető a jövőben.

A Művészetek Völgye helyett idén megrendezendő Bűvészetek Völgyéről szólva úgy fogalmazott: "egy bűbájos fesztivál, egy gigacsiga fesztivál lesz".

A kulturális programsorozattal kapcsolatban megfogalmazott "Völgykiáltványban", amelyet a sajtótájékoztatón is kiosztottak, az olvasható, hogy "a Bűvészetek Völgye nem baki, nem elírás, nem nátha és főleg nem PR-fogás". "Legyen a jelszónk a KÖLCSAK! (Költségtakarékosság)" - írják a szervezők.

A Völgykiáltvány egyebek mellett arra bíztat, "az idén szabaduljunk meg a hagyományos Művészetek Völgye fesztivál összes nyűgétől, a kötelező elvárásoktól! Legyen a Völgy interaktív! Építsük együtt a művészek, művészcsoportok skrupulusoktól mentes kreativitására, ötleteire! Annyi pénzből éppen annyit! Annyi amennyi! Bűvöljük el magunkat, a közreműködőket, a közönséget...!"

A dokumentum szerint a fesztivál szervezői keresik a BűvVölgy tiszteletdíjmentes tanácsadó testületét művészeti, marketing és logisztikai területekre, várják a kellő interaktivitást és völgykreativitást elősegítő pályázatokat a kapolcs.hu-ra, de - mint írják - lesz virtuális Völgyfoglalás is a neten.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!