szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar rockzene egyik legnagyobb hatású zenekara, az URH 1980-81-ben csupán fél évig létezett, aztán tagjai az Európa Kiadóban és a Kontroll Csoportban folytatták. Az Egyesült Államokban élő gitáros-zeneszerző Menyhárt Jenő az MTI-nek emlékeiről, érzésekről és tervekről beszélt.


URH, budapesti Kassák Klub, 1981; Müller, Menyhárt, Salamon, Kiss
"Kicsit olyan, mint egy ősrobbanás"
© Artpool
Az Ultra Rock Hírügynökség (URH) most harmadszor tér vissza: 1985 és 1990, illetve az idei Volt fesztivál után talán utoljára a Sziget fesztivál Nagyszínpadán zenél együtt Menyhárt Jenő és Müller Péter.
 
"Amikor néhány hónappal ezelőtt más okokból hazalátogattam Amerikából, az Ausztráliában élő Kiss László (az URH és az Európa Kiadó egykori basszusgitárosa) és Müller Péter beszélt arról, hogy jó lenne egy koncertet összehozni" - emlékezik Menyhárt. Mint mondja, ő nem kezdeményezett volna egy URH-koncertet, de az ötlet tetszett neki, úgy gondolta, talán ez egy érdekes pillanat lenne erre.
 
Az URH 1980 szeptemberében koncertezett először és 1981 márciusában utoljára. Az énekes-szövegíró Müller Péter ezután átlépett a Kontroll Csoportba, Menyhárt pedig megalakította az Európa Kiadót.


Menyhárt Jenő a szakítást felidézve úgy fogalmazott: "felemás érzéseim voltak, amikor vége lett az URH-nak. Sokat köszönhettem a zenekarnak és személy szerint Müller Péternek is, ugyanakkor nem örültem, hogy így van vége. Mindig volt szó arról, hogy egy ponton majd mi két irányba megyünk, csak én nem számítottam arra, hogy ez ilyen gyorsan bekövetkezik". Hozzátette: sohasem volt nagy feszültség emiatt Müller Péterrel, akivel az idők során dolgoztak is együtt, hiszen Menyhárt többször fellépett a Kontroll Csoporttal, voltak kisebb közös munkáik, és magánéletükben is találkoztak. Igaz, 1994-ben Menyhárt Jenő New Yorkba távozott - azóta is ott él - és utána megszűnt a közeli viszony. 
 

"Ez nem is lehet igaz"
Szőnyei Tamás Az új hullám évtizede (1990) című könyvében így ír az URH-ról: "Nem próbáltak igazodni a kultúrpolitika következetlen és követhetetlen kanyargóihoz, funkcionáriusok és közönség feltételezett toleranciaszintjéhez, elvárásaihoz - ettől volt annyira hiteles, amit csináltak, nevezzük akár rock and rollnak, akár művészetnek. Az ember csak hüledezett koncertjeiken, szájtátva hallgatta őket, hátra-hátra nézett a válla fölött, hogy vajon a mögötte lévők is ugyanazt hallják-e, ilyen szövegek, magyar színpadon, nem, ez nem is lehet igaz  pedig az volt".
Menyhárt Jenő szerint az URH annak idején nagyon jó pillanatban tűnt fel, hiszen nem sokkal utána több másik, azóta fontosnak tekinthető zenekar alakult.
 
"Ez egy friss kultúra volt akkor; punk, nem az utcai formája, hanem a művészetekhez közelebb álló, intellektuálisabb változata, elsősorban ez hatott ránk. Kohéziós erő volt benne, kicsit olyan, mint egy ősrobbanás, ami e köré vonzotta azokat, akiknek volt hozzá affinitásuk" - fogalmazza meg az indulás körüli időszak lényegét. A Sziget-fellépés az URH-nak a második lesz, hiszen a soproni Volt fesztiválon már túl vannak. Ezt megelőzően 1990-ben volt URH-koncert az Olimpiai Csarnokban, előtte 1985-ben pedig egy úgynevezett búcsúkoncert.
 
"Beletelik egy kis időbe, amíg azok az emberek, akik 18 évig nem játszanak együtt, megtalálják a közös hangot, talán ez benne volt a soproni koncertben. Egyrészt nagyon kellett figyelnem, úgy éreztem, hogy a zene még nem zsigerből jön, másrészt élveztem, mert jó érzés volt játszani" - értékelte az ottani fellépést a zenész.
 
Bár az URH csak fél évig létezett, ezalatt sok számot hozott össze. Menyhárt Jenő szerint 3-4 órás a teljes repertoár, ennek egy töredékét játszhatják csak el a Szigeten, mivel 75 percet kaptak. Nyilván nem marad ki a műsorból a Van-e élet a Földön, a Szavazz rám, a Nagy testvér, a Bye bye, a Ki akarja nyírni a doktor, a Vigyetek el, az Észak-Jemen és az Ismeretlen katona. Az URH eredeti felállásából hiányozni fog Salamon András (dob) és Somoskői Lajos (gitár) is, hiszen egyikük sem zenélt azóta. Őket Magyar Péter, illetve Kirschner Péter helyettesítik.
 
"Mai füllel végiggondolva játsszuk a régi számokat, persze nem akarjuk azokat alapvetően megváltoztatni. A projektet eleve úgy terveztük, hogy a két volt tag helyett zenészeket hívunk" - fejtette ki Menyhárt Jenő, aki jövőre lesz 50 éves. Lehet, hogy lesz új URH-hanghordozó is - új felvétel régi dalokkal -, erről még folynak a tárgyalások.
 
Mint mondja, a zene mostanában nincs jelen az életében. Az Egyesült Államokban igazából egyszer foglalkozott komolyabban zenéléssel, amikor életre hívta a Mr. Con And The Bioneers Brave New World Orchestrát, ám ez a formáció is csak egy lemezt készített (2001-ben) - igaz, a Sziget fesztiválon volt egy fellépésük.
 
Ami az Európa Kiadót illeti, az ügy "hibernálva van". Mint mondta, a zenekar mindig akkor aktív, ha tagjai ezt akarják. A helyzet most annyiból más, mint korábban, hogy egyikük a legutóbbi turné végén azt mondta, ez volt az utolsó Európa Kiadó koncert.
 
Ha aktívan mostanában éppen nem is zenél, ősszel megjelenik egy könyve. Ennek előtörténete, hogy a Litera internetes irodalmi portál felkérte, egy hétig legyen ő a szerzője az egyik rovatnak. A könyvet ez lendítette mozgásba; Az agitátor című mű Menyhárt Jenő amerikai környezetvédelmi tevékenységéről szól (egy ideje a Greenpeace-nek dolgozik), önéletrajzi felhangokkal.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Amerika kiadó - interjúkötet Menyhárt Jenővel

„Miről szól a rock and roll? Szól valamiről egyáltalán?“ Ez az utolsó a kérdések sorában, hányadik is volna, nem lehet máskor kérdezni, csak a beszélgetés legvégén. Para-Kovács Imre kérdezi Menyhárt Jenőtől. Ami pedig történik előtte vagy 400 oldalon át, az egy kulturális szakadék, hogy nem mondjam, árok betemetése. Nem a kérdező és az interjúalany között húzódik ez az árok, hanem a magyar kulturális térben, a magyar nyilvánosságban.