szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megoldották a bonni tartományi múzeumban őrzött bronzkori kard rejtélyét a régészek: a kard égetett aranyozású markolata nem illett az emberiség történelmének korai szakaszába.

A régészeknek és természettudósoknak a modern elemző technika segítségével sikerült kideríteniük az igazságot: bár a bonni tartományi múzeumban őrzött penge a középső bronzkorból (i. e. 1575-1200) származik, a markolatot csak a huszadik században készítették.

A kardot 1947-ben az Alsó-Rajna területén lévő Niers folyóban találták Oedt község közelében. A fegyver egy aranyműves kezébe került, aki a régi pengét gondosan összeillesztette egy tőr másolatának markolatával, hogy így használják fel a történelemoktatás során. A berlini Szövetségi Anyagkutató Intézettel együttműködve a kutatóknak sikerült számítógépes rétegfelvételek segítségével bepillantaniuk a fegyver belsejébe. Ott a XX. század ötvenes éveiből származó rézszögeket és forrasztóezüstöt találtak.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Napi merítés

Tatárjárás-kori kincset találtak Szank határában

A magyarságot sújtó, a nemzeti emlékezetben máig fennmaradt sorscsapások közül talán a tatárjárásként ismert 1241-42-es mongol betörés és pusztítás az egyik legsúlyosabb. Ebből a korból származó kincsekre bukkantak a régészek - olvasható a Sírásók blogon.

MTI Kult

Interneten is kutathatunk középkori oklevelek után

Az ország több levéltárának középkori oklevélanyagát tárja egységes, könnyen kezelhető információs rendszerben a kutatók, egyetemisták elé a Magyar Országos Levéltár, amelynek honlapján hétfőtől mintegy 108 ezer középkori irat érhető el.