szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Világhírű filmek, egyebek közt a Drakula, az Egy gésa emlékiratai, a Benjamin Button különös élete, a Lara Croft és a Mrs. Henderson bemutatja című alkotások forgatókönyveinek szerzőit várják Budapestre május első hetében egy forgatókönyvírói műhelytalálkozóra és mesterkurzusra.

Az éQuinoxe Germany Screenwriters Workshopot először rendezik meg a magyar fővárosban - közölte a MEDIA Desk Magyarország. A május 2. és 9. között zajló eseményen a meghívott forgatókönyvírók kilenc fiatal európai alkotó szkriptjét fejlesztik, James V. Hart amerikai forgatókönyvíró pedig nyilvános mesterkurzust tart a Puskin moziban Francis Ford Coppola Drakula című klasszikusának vetítését követően.

A müncheni székhelyű éQuinoxe évente más-más európai nagyvárosban tartja a Screenwriters Workshopot. A budapestre érkező filmes szakemberek között lesz James V. Hart mellett Robin Swicord és Martin Sherman amerikai forgatókönyvíró, Claire Dobbin ausztrál dramaturg, Mark O'Halloran ír, Susanne Schneider német író-rendező, továbbá Siri Senje norvég és Andy Cox brit forgatókönyvíró.

A 2001 óta működő éQuinoxe-ot a Robert Redford Sundance Intézetében működő Screenwriters Lab elnevezésű műhely mintájára hozták létre, fő támogatója az Európai Unió MEDIA programja. A workshopon fejlesztett forgatókönyvek között számos siker volt, köztük Stefan Ruzowitzky Pénzhamisítók (Die Fälscher) című mozifilmje, amelyet a legjobb idegen nyelvű alkotásnak járó Oscar-díjjal jutalmaztak. A beküldött forgatókönyvek közül nemzetközi szakmai zsűri választotta ki a kilenc legjobbat. A meghívott szkriptek öt országból származnak, köztük van két magyar alkotó, Dési András György Titkos pizsama és Keményffy Tamás Tiltott nyelv című munkája.

A szakmai rendezvény nyilvános záróakkordjaként május 9-én minden mozirajongónak és érdeklődőnek lehetősége nyílik, hogy a Puskin moziban megnézze Francis Ford Coppola három Oscar-díjjal jutalmazott, Drakula című munkáját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Shake

A forgatókönyvírók rábólintottak

Az internetre került munkájukért az első két évben 1200 dollárt (azaz 205 ezer forintot) kaphatnak az amerikai írók, míg a frissen ratifikált hároméves szerződés szerint a harmadik évben 2 százalékos részesedés jár nekik a forgalmazó hasznából.