szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

New York máig a bevándorlók, a továbbtanuló diákok, a munkát keresők és az álmodozók, kalandozni vágyók kedvelt úticélja. Egy 1939-es könyvből kiderül, milyen volt az élet a Nagy Almában, és mire kellett vigyázniuk az ide érkező fiatal hölgyeknek.

New York már az 1920-as években az új életre vágyó bevándorlók, a munkát kereső fiatalok és külföldiek álomvárosa volt. A ma már több mint nyolcmillió lakosú metropolisz - az Egyesült Államok legnépesebb városa - a nagy gazdasági világválságot követően (1929-33) tömegeket vonzott, ám az új lehetőségek mellett a New York-i élet veszélyekkel is járt, különösen a nők számára. Egy 1939-es könyv -, melynek szerzője az 1963-ban elhunyt újságíró, rádiós kommentátor, krimiíró, Lee Mortimer (eredeti nevén Mortimer Lieberman) volt - érzékletesen bemutatja, hogy milyen volt az élet a harmincas évek „Nagy Almájában”: mire számíthattak az álláskeresők, a turisták és mire kellett vigyázniuk az egyedülálló nőknek - írja internetes oldalán a brit MailOnline.

Műanyag mellvédő női gyári munkásoknak. Korabeli fotó
flickr.com/usnationalarchives/ - amerikai nemzeti archívum flickr oldala

Utóbbi témának a New York: Behind the Scenes című könyvben Mortimer külön fejezetet szentelt. „Lehet valaki a legszebb lány a szülővárosában, duruzsolhatja a mamája vagy barátja a fülébe, hogy jól mutatna a filmvásznon, mégsem érdemes elfelejtenie, hogy New York tömegeket vonz, és nincs annyi színház a Broadway-n, sem annyi üzlet, ahol a rengeteg, érvényesülni vágyó fiatal el tudna helyezkedni” - írta Mortimer, hozzátéve, hogy amíg valaki turista, biztos jól érzi magát a metropoliszban, ám mihelyst felmerül benne a gondolat, hogy jó lenne itt élni, csináljon hátraarcot, és utazzon haza, mert itt bizony nincs munka.

Ifjú hölgyeknek nem ajánlatos egyedül Manhattenbe utazniuk retúrjegy és útiköltség nélkül, amiből fedezni tudják szállásuk költségeit és kiadásaikat, naponta legalább négy dollárral kell számolniuk - így Mortimer. (Már akkor sem volt olcsó az élet a világvárosban).

A szerző hangsúlyozta: fiatal nőknek nem ildomos idegenekkel szóba elegyedniük, tilos éjjel egyedül a parkokban sétálniuk, kerülniük kell a konfrontációt a földalattin, nem szabad bedőlniük a modell- és színésznői munkát kínáló ügynököknek, és amint végeztek elintéznivalóikkal, jó, ha azonnal hazatérnek.

New York-i életkép 1939-ből
AP

A közlekedés legbiztonságosabb módja, ha sárga taxiba - Yellow cab - ülnek, mert így nem áll fenn annak veszélye, hogy esetleg elrabolják őket - olvasható a könyvben. Mortimer attól is óva intette a nőket, hogy bedőljenek a telefonos álláshirdetéseknek és azoknak, a férfiak számára „kísérőt” toborzó ajánlatoknak, amelyeket bizonyos ügynökségek kínáltak a fiatal nőknek.

Egy mozimeghívást vagy egy fagylaltozást még veszélytelennek ítélt a szerző, ám az éjszakai kikapcsolódásról már nem így vélekedett. Mortimer könyvében olyan helyeket is felsorolt, ahol ekkortájt nyugodt lélekkel ismerkedhettek a fiatal lányok: például templomban, táncmulatságban vagy baráti összejövetelen - írja a MailOnline.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!