szerző:
Szegő Iván Miklós
Tetszett a cikk?

Az ötvenes évek munkaversenyei a tervgazdálkodás, az államszocializmus elengedhetetlen kellékei voltak. A mozgósítás talán a mezőgazdaságban volt a valóságtól legelrugaszkodottabb, nem véletlen, hogy az agrárszektorban buktak meg először ezek a próbálkozások.

„Mezőnagymihályon Kazai János, a sertéstenyésztő munkacsapat dolgozója a malacok választási súlyát tízhetes korukra 14 kiló helyett 16 kilóra emeli” – olvasható a Szabad Nép 1950. március 17-ei számában, amikor is az állami gazdaságok dolgozói különböző felajánlásokat tettek a felszabadulás ünnepére, azaz a kor legnagyobb állami ünnepére, április 4-re.

Mindeközben a kláramajori állami gazdaság dolgozói szocialista munkaversenyre hívták a Csongrád megyei állami gazdaságok dolgozóit. Vállalták, hogy az őszi búza holdankénti hozamát az előirányzott tizenöt mázsáról tizennyolcra, a tavaszi árpáét tizenötről szintén 18-ra, a lucernaszéna termését pedig 55-ről hetven mázsára emelik. „Ezzel a munkaversennyel készülünk április 4-ének méltó megünneplésére – mondották a gazdaság dolgozói. – Tudjuk, hogy a termelékenység fokozásával, a terméshozam növelésével gazdagítjuk, erősítjük hazánkat és hozzájárulunk ahhoz, hogy Magyarország a békefront erős bástyája legyen”.

Túry Gergely

Az ellenterv

Voltak, akik még ezzel sem elégedtek meg: a velencei gépállomás dolgozói például „ellentervet” dolgoztak ki a gépállomás vezetőségének munkatervével szemben. „Az ellentervben vállalják, hogy az eredeti termelési tervet 20 százalékkal meghaladják, 10 százalékkal csökkentik az üzemanyag-fogyasztást és 20 százalékkal az üresjáratot.” Elképzelhető, hogy ezek a felajánlások, a vezetőség terveinél még több munkát felkínáló „önkéntes vállalások” mennyire tükrözték az állami gazdaságok és a többnyire államilag elkonfiskált gépekből létrehozott gépállomások dolgozóinak szabad akaratát.

„A versenykihívásnál nagyon fontos volt az önkéntesség látszatának fenntartása. A kihívó bárki lehetett, csak arra kellett odafigyelni, hogy az alulról jövő kezdeményezésnek hasson. Egy-egy felhívást úgy tettek közzé a lapok, mintha azt az adott állami gazdaság, tsz, község, esetleg egyén saját maga kezdeményezte volna. Ez persze korántsem így volt, hiszen erről legfelsőbb pártszinten döntöttek. Előre kijelölték, hogy az adott versenyszakaszt melyik megye, község indítsa meg” – mondta a hvg.hu-nak Tóth Judit történész, a Pest Megyei Levéltár munkatársa. „Annyira önkéntesek voltak ezek a felajánlások, hogy az is előfordult, hogy a munkaversenyt a helyi, járási vezető elvállalta, de erről a falu nem is tudott” – jegyezte meg Tóth Judit.

Horváth Szabolcs

A kutató az Agrártörténeti Szemle 2010-es évfolyamában publikált tanulmányt Mezőgazdasági versenyek az ’50-es években Pest megyében címmel. Ebben szerepel az az eset is, amikor a Nagykátai járási vb-elnök és a mezőgazdasági osztály vezetőjétől eltekintve senki nem tudott arról, hogy a Dabasi járással versenyszerződést kötöttek.

Az is érdekes Tóth szerint, hogy bár a munkaversenyek elsősorban az iparra voltak jellemzőek az ötvenes években, a pártvezetők az agrárszektorra is ki akarták terjeszteni ezeket. Elsősorban az államilag ellenőrzött gépállomások és állami gazdaságok vettek részt a versenyekben, esetleg a termelőszövetkezetek vagy néha egész járások. Az egyéni gazdákat is igyekeztek a „versenyzésre” rávenni, de az ötvenes évek második felére – különösen a Nagy Imre-féle új szakasztól, az 1953-tól enyhülő politika kezdeteitől fogva – belátták, hogy a falvakban nem működik ez a fajta mozgósítás.

Az anyakoca nem 11, hanem 14 malacot ellik?

A mozgósítás a mezőgazdaságban időnként abszurd formákat öltött. Tóth Judit levéltári kutatásai során az akkori állampárt, az MDP 1951-es iratai között talált még a Szabad Népben szereplő felajánlásoknál is vadabb „önkéntes vállalásokat”. Az egyik megtörtént eset később a Hofi-paródiákban is előkerült: a zsámbéki Rákosi Tszcs egyik dolgozója arra tett ígéretet, hogy egy anyakocától nem 11, hanem 14 malacot nevel fel.

Horváth Szabolcs

A Szabad Nép hivatalos közleményei mellett a megyei lapok is írtak a munkaversenyekről. Tóth Judit a Pest Megyei Népújság 1950. április 23-ai számában egy abszurd, „néma versenyre” is rátalált, mely a csobánkai Törekvés Tszcs és a helybeli állami gazdaság dolgozói között zajlott. „A csoport tagjai néma versenyre keltek a helybéli állami gazdaság dolgozóival. Egyszerre érkezett ugyanis a tszcs-nek és az állami gazdaságnak is egy-egy vagon takarmány. Egyszerre kezdték kirakni, s így szinte csöndesen nemes verseny alakult ki a két gazdaságot képviselő dolgozók között. A munka befejeztével a termelőcsoport boldogan állapította meg, hogy ők ugyanezt a mennyiséget feleannyi idő alatt teljesítették.”

Mozgósítás és ideológia

Az agrártörténet kutatói – közöttük az egyik legismertebb szakértő, Donáth Ferenc – korábban nem sokat foglalkoztak a mozgósítás szerepével a mezőgazdaságban. Ugyanakkor a hvg.hu munkatársa talált a Szabad Népben egy beszédet, melyben az ötvenes évek elején még aktív pártpolitikusként szónokló Donáth kitért a mozgósítás szerepére – persze ekkor még az MDP központi vezetőségi tagjaként beszélt a pártakadémián.

 

A Szabad Nép 1950. március 18-ai cikke így idézi őt: „A termelőszövetkezeti parasztok mindenekelőtt kövessenek el mindent, hogy a termelőcsoportokban kialakuljon a munkához való szocialista viszony, szervezzék meg a munkaversenyt, fokozzák a tagok egyéni érdekeltségét a termelés emelésében, fejlesszék ki a szocialista munkaszervezetet, a brigádokat és munkacsoportokat, biztosítsák a szövetkezet jó vezetését és tartsanak rendet a számtartás és könyvelés terén is.”

 

Donáth elmondta: „Erős, jól működő kommunista pártszervezet a biztosíték arra, hogy szívós, kemény harcban kiverekedjék az eredményeket, sikeresen harcoljanak és megvédjék a termelőcsoportokat az osztályellenség ellen, hogy a termelőszövetkezetek szocialista üzemekké fejlődjenek. Olyan jelentőségű változás tanúi és harcosai vagyunk, amilyet még nem ért meg a magyar falu. A szocializmus a magyar paraszt számára is meghozza a végleges felszabadulást, az egyre emelkedő jólét és kultúra világát.”

 

Donáth Ferencet egy év múlva Rákosiék letartóztatták, és csak 1954-ben szabadult a börtönből. 1956-ban már Nagy Imre mellett volt a pár napig működő forradalmi kormányzatban, ezután internálták, majd a Nagy Imre-perben megvádolták és 12 évre ítélték. 1960-ban egyéni kegyelemmel szabadult. A nyolcvanas évekre Donáth a népi-nemzeti írókat és a demokratikus ellenzéket tömörítő csoportokat igyekezett közelebb hozni egymáshoz, többek között az 1985-ös monori találkozó megszervezésével, így a rendszerváltás előtti ellenzéki mozgalom egyik legfontosabb figurájává vált. 1986-ban hunyt el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó ’56: nem akar intelligens paraszt lenni?

Mementó-sorozatunk 56-os epizódjaiban igyekszünk hónapról hónapra követni az 55 évvel ezelőtti eseményeket, folyamatokat. A forradalom évének januárját felidézve most még nem a nagypolitika eseményeivel foglalkozunk, hanem a Szabad Népnek írt panaszos levelekkel, amelyekből talán még egyértelműbben kitűnik a sztálinista rendszer abszurditása.

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó 1950: jön a Télapó, eltűnik a Mikulás

Mementó sorozatunkban ezúttal a Mikulás 60 évvel ezelőtti, átmeneti eltűnésének eredtünk nyomába. Sejtettük, hogy a fordulat évében, 1948-ban, a Rákosi-korszak kezdetén még nem merték volna a Szent Miklós püspökre emlékeztető szokást eltörölni, és szovjet mintára Télapókat erőltetni az óvodásokra, kisiskolásokra. 1949-ben is még Mikulás-vásárról írt a Szabad Nép, de aztán jött 1950.

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó 1950: „A néger nép és a Szovjetunió”

Az amerikai feketék polgárjogi mozgalmának egyik előfutára volt Paul Robeson. A sztálini Szovjetuniót dicsőítő énekes-színész az 1950-es Szabad Népbe is írt egy furcsa hangvételű cikket, amelyet most Mementó-sorozatunk részeként ismertetünk.

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó 1950: párosverseny az első tanácsválasztásig

Hatvan évvel a mostani önkormányzati választási kampány előtt, 1950. szeptember 8-án jelent meg a hír a kommunista pártlap, a Szabad Nép címlapján, hogy a „Népköztársaság Elnöki Tanácsa október 22-ére tűzte ki a helyi tanácsok tagjainak választását”.

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó: a magyar citrom és a gyapot új hazája

Ki ne emlékezne a magyar filmtörténet alapművére, A tanúra, amikor Bástya elvtárs beleharap egy narancsnak nevezett citromba, és mindennek dacára ez az egyetlen alkalom, amikor Pelikán gátőrt mégiscsak elismerik, annyi ballépése után. A valóság időnként ennél is tragikusabb volt az ötvenes évek Magyarországán.

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó 1950: Sztálin elvtárs és az ugor lószerszámok

Az ugor lószerszámok nevei megegyeznek a manysik rénszarvastenyésztéshez használt eszközeinek megnevezésével - állította egy szovjet professzor 1950-ben. Mementó-sorozatunkban az ugor őstörténetről szóló Szabad Nép-cikket vetjük össze a mai régészeti és nyelvészeti kutatások eredményeivel. Megnézzük azt is, honnan eredhet a magyar népnév.

Szegő Iván Miklós Tech

Hatvan éve kezdett késni a 2-es metró

Hatvan évvel ezelőtt jelent meg a kormányhatározat a mai kettes metró, pontosabban a „földalatti gyorsvasút-hálózat kelet-nyugati fővonala” építéséről. A tervek szerint már 1954-ben járnia kellett volna az új metrónak a Deák (Sztálin) tér és a Népstadion között, de a valóság egy kicsit más lett. Nemcsak az első szakasz, de a teljes vonal építése is jelentősen megkésett.