szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ötven magyar betlehem látható a Nápoly melletti kisvárosban, Giffoniban rendezett nemzetközi betlehemi jászolkiállításon, amelynek ez évi díszvendége Magyarország. Kiss István egri fafaragó műremekét a római Panthenonban is bemutatták.

A Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ) az olaszországi kiállításon való részvételre pályázatot írt ki, erre adta be munkáját az egri fafaragó, Kiss István is. Végül negyven magyar mester ötven alkotását vitték Olaszországba, ahol december 2-tól láthatók a betlehemek. 

Kiss István munkáját két nappal később átvitték a római Pantheonba, a Szűz Mária és a keresztény mártírok tiszteletére szentelt bazilikába. "Kik és milyen szempontok szerint választották éppen az én alkotásomat, azt nem tudom, de eddig ez a legnagyobb elismerés, amelyet a munkámért kaptam" – mondta Kiss István.

A NESZ pályázatára három betlehemi jelenetet ábrázoló, juharfából faragott, domborműves táblát készített, keretüket egy eredeti, legalább száz éves járom alkotja. A járomszögek viszont újak, mert ezek jobban illeszkednek az alkotás stílusához. A fatáblákat a fafaragó cédrus páccal kezelte és méhviasszal vonta be, amitől egy érési folyamat eredményeként idővel óarany színt kap.

Az egri fafaragó, aki vendéglátós szakember és sem művésznek, sem mesternek nem tartja magát, 11 éve kezdte fába álmodni elképzeléseit. Főként domborművek és szobrok kerülnek ki a keze alól, témáit a magyar történelem, a vallás és a paraszti élet jeleneteiből meríti. Utolsó nagy munkája egy 235 centiméter magas Szent Flórián szobor, ezt januárban szentelik fel az egri tűzoltóságon.

Azt, hogy egy-egy alkotása mennyi idő alatt készül el, becsülni sem tudja, mert az igen hosszú folyamat: először rajzokat készít, majd a faanyag ismeretében a gondolatokat is érleli egy darabig, mielőtt a vésőt kezébe veszi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!