Teknőssétáltatásra ítélt gyalogosok - a slow dizájn térhódítása

Fanyar ötleteikkel villámgyorsan a lassítás össztársadalmi lehetőségét firtató tábor tagjaivá váltak osztrák aktivisták.

  • HVG HVG
Teknőssétáltatásra ítélt gyalogosok - a slow dizájn térhódítása

Teknőssétáltatásra ítélték a túl gyorsan haladó gyalogosokat klagenfurti aktivisták 2009-ben. Az életlassítás osztrák apostolai nemrég pedig egyenesen a Nemzetközi Olimpiai Bizottsághoz fordultak levelükkel, követelve, hogy a leglassabb versenyzőket is jutalmazzák aranyéremmel. Fanyar ötleteikkel villámgyorsan a lassítás össztársadalmi lehetőségét firtató tábor tagjaivá váltak, amely slow, azaz lassú fedőnéven néhány évtized alatt behálózta az élet szinte valamennyi szegletét. Miután ugyanis az olasz étteremkritikus, Carlo Petrini 1986-ban, a római Spanyol lépcsőnél kivont kardként maga elé emelt egy tál hamisítatlan, hazai zamatú tésztát, hogy így tiltakozzon a műemléki környezetbe tervezett McDonald’s megnyitása és a globalizált ízvilág ellen, és slow food! csatakiáltással hivatalosan is frontot nyitott.

A lassúságkultuszról részletesen a HVG e heti számában olvashatnak.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?