szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem akarja, hogy vandálnak tekintsék, "művészeti kiáltványnak" szánta cselekedetét - jelentette ki az a hétfőn letartóztatott férfi, aki a hét végén megrongálta Mark Rothko egy festményét a londoni Tate Modern múzeumban.

Szemtanúk szerint a férfi odalépett Rothkónak az ötvenes évek végén készült nagy méretű vásznához, és fekete festékbe mártott ecsettel a következőket írta a jobb alsó sarkába: "Vladimir Umanets '12, a potential piece of Yellowism" (Vladimir Umanets '12 a yellowizmus egy potenciális darabja).

A yellowizmusnak nevezett művészeti mozgalom online oldalán Vladimir Umanets aláírással szerepel a mozgalom kiáltványa. A Reuters a honlapon talált telefonszámon felhívta a férfit, aki magára vállalta a kép megrongálását. Mint mondta: tisztában van azzal, hogy le fogják tartóztatni. "Ez művészeti kiáltvány volt, amely arra irányult, hogy lehetőséget teremtsen a galériákról és művészetről való párbeszédre" - magyarázta. 

"Marcel Duchamp 'readymade' alkotásai mindenkit sokkoltak. Nem akarom, hogy vandálnak tartsanak, vagy olyasvalakinek, aki meg akar rongálni valamit, különösen nem egy ilyen értékes festményt" - jelentette ki, és hozzáfűzte: úgy hiszi, "Marcel Duchamp boldog lenne" a történtek miatt. A 26 éves férfit a londoni rendőrség tájékoztatása szerint hétfőn este vették őrizetbe. 

Rothko a XX. századi absztrakt festészet egyik kiemelkedő alkotója, akinek munkái tízmillió dollárokért kelnek el a kortárs művészeti aukciókon. Az elcsúfított festmény a híres Seagram-sorozat egy darabja. A sorozatot a New York-i Four Seasons étterem megrendelésére festette a művész, de időközben meggondolta magát, visszaadta az előleget, és az elkészült munkákat galériáknak, köztük a Tate Modernnek ajándékozta. A művek történetét Tony-díjas színdarabban dolgozta fel John Logan.

A Tate Modern szóvivője elmondta: a képet a múzeum restaurátorai hozzák rendbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!