szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nemzeti Színház új igazgatója hozza saját szakemberi csapatát, de szerződtet új főszereplőket is. Kommunikációs főnöke Pálffy István volt tévés, parlamenti képviselő lehet.

Vidnyánszky Attila, a debreceni Csokonai Színház igazgatója és a beregszászi Illyés Gyula Színház alapító-rendezője már a hétfő reggeli, nyertes pályázatát bejelentő sajtótájékoztatón is megemlítette, hogy a Nemzeti Színházba követi a debreceni színházban kialakult csapata.

Innen érkezik Nagy Judit gazdasági igazgató, aki azonos posztot fog betölteni.

Nemzetközi kapcsolatokért felelnek és dramaturgként többen is közreműködnek. Egyikőjük Kozma András, akit dramaturgként, műfordítóként, tolmácsként és fesztiválszervezőként ismert meg a szakma. A Csokonaiban a lengyel, ukrán és orosz kapcsolatokat ápolta, 2002-től a beregszászi színhában művészeti tanácsadó és dramaturg. 2006 óta tagja a debreceni színháznak, dramaturgként.

Kulcsár Edit erdélyi magyar dramaturg, aki kulturális menedzserként dolgozik Debrecenben. Ezen túl a Magyar Játékszín Társaságnak, vagyis a határon túli magyar színházak egyesületének ügyvezető titkára.

Rideg Zsófia, Mensáros-díjas dramaturg, műfordító, fesztiválszervező, a Csokonaiban a francia kapcsolatokért felel.

Kornya István a marketingért lesz felelős. A majd 10 évig szabadúszóként dolgozó újságíró 2010 szeptembere óta szerkesztőként dolgozik Debrecenben, ezen túl a színház művészeti műhelyének a tagja.

Horváth Patríciára fesztiválmenedzserként számít Vidnyánszky. Horváth főleg a zenés műfajokban van otthon, operett, musical és mesejáték szerepel a portfolióján. A kortárs magyar drámák fesztiváljának, a DESZKA produkciós vezetője.

Szász Zsolt „irodalmi munkatársként” szerepel a Csokonai Színház honlapján. A Blattner-díjas bábművész rendezőként, dramaturgként és fesztiválszervezőként is ismert. Tagja volt a Vojtina bábszínháznak, 2006 óta a Csokonai stábjához tartozik.

Szászt és Pálfi Ágnest a Nemzeti Játékszín, a Nemzeti Színház új folyóirata szerkesztésére kérte fel.

Király Nina a tudományos kutatóműhely élére kerül. Király szlavisztikát tanult, és a Lomonoszov Egyetemen is diplomát szerzett, ezért a Debrecenben főleg a keleti kapcsolatok ápolásával bízták meg. Idén március 15-én Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere Jászai Mari-díjjal jutalmazta.

Gemza Péter koreográfusként követi Vidnyánszkyt, Debrecenben is ezt a posztot tölti be.

Kocsár Balázs is marad az eredetei feladatánál, zenei munkatársként érkezik a Nemzetibe. Kocsár 1992 óta visszatérő karmester a Magyar Állami Operaházban, 2005-től a Debreceni Filharmonikus Zenekar és a Kodály Kórus élén áll – a Csokonaiban betöltött zenei igazgató állás mellett.

A pályázat szerint a fenti névsorban csak olyanok szerepelnek, akik már igent mondtak.

Rajtuk kívül további neveket is olvashatunk. Vidnyánszky Eperjes Károlyt igazgatóhelyettesként venné maga mellé. „A megnövekedett feladatok miatt szükséges létrehozni” a pozíciót, amely „a vidéki hálózat kiépítése, nemzeti ünnepeken képviselő, kapcsolattartás a minisztériummal, a nemzeti színházi eszme kultuszának képviselete” feladatokat látja el.

Ezen túl még megszületik a Nemzeti „szellemi erőcentruma”, a Művészeti Tanács, amelyben a dramaturgok, tudományos-oktatási műhely munkatársai, Nemzeti Játékszín szerkesztői, kommunikációs és marketing területek vezetői, nemzetközi osztály munkatárai, nemzeti társulatának két delegált színművésze dolgozik. Amolyan igazgatói testület, tanácsadója Ablonczy László, a Nemzeti Színház „egykori igazgatója”.

A politikából és annak holdudvarából is érkezik két szereplő. Egyik Pálffy István, volt tévés-rádiós, most KDNP képviselő, akit kommunikációs igazgatónak tenne meg Vidnyánszky. Pállfy a hvg.hu munkatársának azt mondta: nem hallott a felkérésről, de ha az nem Alföldi Róbertttől érkezik, elgondolkodna rajta. A képviselő később kijelentette: értesült a felkérésről, szerinte az nem összeférhetetlen a képviselőséggel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!