szerző:
cz.
Tetszett a cikk?

Hamarosan egy éves lesz az Iskola. A Tűzraktér helyén létrejött kulturális központnak még még nem igazán sikerült eldöntenie: most alkotótér, klub vagy diszkó legyen.

„Az elmúlt hónapok azt hiszem mindenki számára meggyőzőek voltak.Túlléptünk a korai stádiumon és habár még mindig rengeteg a tennivaló, sikerült létrehozni azt a befogadó teret, mely ötvözi a bohém művészeti bázis és egy igényes szórakozóhely tulajdonságait, melynek tető alá hozása mindig is célunk volt.” – nyilatkozott Czikora Péter, az Iskolát üzemeltető kft. tulajdonos - ügyvezetője a hvg.hu-nak.

A cég 2012 nyarán nyerte el a VI. kerületi önkormányzat pályázatán a Hegedű utca 3. alatti ingatlant, melyben addig az Art Sector Alapítvány üzemeltetett Tűzraktér összművészeti bázist. Lehet vitatkozni, mennyiben volt korrekt vagy egyáltalán indokolt a váltás, hogy miként nyerte a pályázatot az Iskolát üzemeltető cég, de inkább koncentráljunk a jelenre. Mert az Iskola profilja valóban új. Nagyon új.

Gaál Márton

Nem varázslatról van szó. A nyomorgó művész őszinteségét “úri-toprongyra” és elegáns pincérekre átváltó egyetlen tényező nem mást, mint a pénz. A Tűzraktérnek nem volt, az Iskolának viszont van, amit használ is, ráadásul ügyesen.

Felújított épület, állandó bővítések, tisztaság, igényes hangrendszer és professzionális hangszigetelés, borbár és étterem. Csakhogy néhány elemet említsünk azok közül, melyek hosszú évek után valóságos újdonságként hatnak a helyszínen.

Ilyen körülmények mellett, viszont talán kár volt ragaszkodni a lepukkant romkocsma hangulat reprodukálásához, ami fájdalmasan műanyag ízűre sikeredett. A rózsadombi lomtalanítást idéző bútorzat, a falon lévő Rolling Stones poszter és a rerto szobabicikli valahogy mind hiteltelen, nem találják azt a bizonyos közös harmóniát az Ikeából kiszakított tejivóval vagy a koncertterem csendes, elektromos rolóival. Az Iskola láthatóan otthonos szeretne lenni, de ahhoz, hogy a bútordarab kedvenc fotellé változzon, pár évnyi amortizációra, de legalábbis kevésbé elegáns stílusra van szükség.

Lékó György és Czikora Péter
Gaál Márton

“Az átalakulási folyamat még korántsem fejeződött be. Nyitás előtt, reggelente még most is mindenhol hemzsegnek a munkások, épül az emeleti hostel és a műtermek, új designelemeket helyezünk el, egy kicsit  épülünk, szépülünk nap, mint nap” - beszél a változásokról Czikora.

Kétségtelen, hogy az Iskola nem titkolt törekvése megőrizni az összművészeti jelleget, viszont az is tény, miszerint a lapraszerelt szórakozóhely érzet nem vonz mindenkit.
A Tűzraktér megszűnésével több száz ott alkotó művész és zenész műtermének, próbatermének sorsa került veszélybe, ők maguk pedig választás elé.

„Akit csak tudtunk, a Tűzraktér-korszak alatt itt alkotó festőt, szobrászt, divattervezőt, tűzzsonglőrt és táncost megkerestünk, maradnának-e nálunk? Persze akkoriban nem csak ezen a fronton kaptunk hideget-meleget. Volt, aki dacból meg sem hallgatott minket, volt aki közölte, hogy már talált más helyet magának és szerencsére voltak olyanok is, akik elfogadták az ajánlatunkat. Hogy minél vonzóbbak legyünk, a bérleti díjakat nagyon alacsony tartjuk, így azok csak a tényleges költségeket fedezik.

Gaál Márton

Ebből nincs pénzbeli hasznunk, de úgy érzem, ez már önmagában is megéri. Egyre több és több művész érkezik hozzánk. A nagy érdeklődésre való tekintettel már az épülő, emeleti hostel területén is új műtermeket kellett kialakítanunk, hogy mindenki elférjen. A bérlőinket igyekszünk bevonni az Iskola mindennapjaiba: a falakat iskolás festők dekorálják, az étterem személyzetének munkaruháit iskolás divattervezők jegyzik, az iskolás színészek, táncosok pedig állandó szerepet kapnak a programjainkban. Azt hiszem 110 százalékosan teljesítettünk.” – mondta Czikora.

Amíg a Tűzraktér főleg a budapesti underground mozgalmak fellegvára volt, az Iskola szervezőcsapata bátran és nagyott gondolt, megszülve a távlati célt: mindenki kell! Stílustól függetlenül, tematikus programokkal engedik össze a zuhanytálcában sört főző, koleszos egyetemista és a vadonatúj Mercedes kulcsát lóbáló, negyvenes bankár karaktereit. Egyedüli nyertesként, mert habár a klubban minden réteg megtalálja a sajátját,  azért egyesével mégis jobban örülnének, ha másik nem oda járna.

„Vannak a múltból ismerős átfedések, de nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy az Iskola egy teljesen új klub, teljesen új koncepcióval. Az a közönség, amit az alkotóházunk illetve a kulturális kínálatunk bevonz nem, vagy csak részben fedi azt a réteget aki az Iskolára étteremként, vagy épp hétvégi szórakozóhelyként tekint. A helyszín sokoldalúságának hála képesek vagyunk több csoportot is megcélozni.

Gaál Márton

Például a hét eleje és a vasárnap az egyetemistáké, kulturális programokkal: koncertekkel, filmklubbal, színházzal, és vasárnapi piaccal. Mindezek mellett pedig szeretnénk egy nagy tömegek számára vonzó, könnyen emészthető bulihelyszín is lenni, ahova nyugodtan leugorhat az ember egy koktélra, ha szombat este kiengedné a gőzt.” – mondta Lékó György, az Iskola üzletvezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!