Szállítás közben sérülhetett az Ecce homo, nem lehet helyreállítani a híres Munkácsyt

Az Index szerint helyrehozhatatlanul megsérült az egyik leghíresebb Munkácsy darab.

  • hvg.hu/Index hvg.hu/Index
Szállítás közben sérülhetett az Ecce homo, nem lehet helyreállítani a híres Munkácsyt
A restaurátorok által még augusztusban készített jegyzőkönyv szerint „a festmény ládáinak bontásakor a csomagolás hiányosságaira visszavezethető súlyos károkat észleltünk” - írja az Index szombat reggeli cikkében. Az Ecce homo bécsi szállításakor sérülhetett meg, de tavaly még azt állították nincs nagy baj. Ennek ellenkezőjére derült most fény.  A 36 négyzetméteres festményt mintegy fél méter átmérőjű hengerre tekerve szállították. A henger egy dobozban volt, és a problémát az okozta, hogy a henger egy része a doboz hiányosságai miatt leért a láda aljára, ahol a légpárnás fóliára és a hungarocell darabokra nyomódott. Ennek következtében a jegyzőkönyv szerint „a festmény a két szélső lemez élébe vágódott, ezáltal súlyosan maradandó károkat okozott a festmény hordozóvásznán, alapozásán és a csomagoló légpárnás fólia is benyomódott a lakkozott felületbe.”

„A károkat megkíséreltük helyreállítani, a belső, kevésbé sérült részeket mérsékelt sikerrel, míg a közvetlen károsodott baloldali részeknél sikertelenül” - idézik az Indexen a dokumentumot. Az egyik restaurátor, Csanda Jenő szerint még mindig látszanak a benyomódások a festékrétegen, míg a főrestaurátor, Dr. Szentkirályi Miklós úgy véli, ezeket csak oldalról lehet látni, és nem jelentősek.

A kép a debreceni Déri múzeumban látható.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.