szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

92. születésnapja után egy nappal, hétfőn elhunyt Bárdy György Jászai Mari-díjas, kiváló és érdemes művész - közölte a Vígszínház. Ő játszotta Jumurzdsákot az Egri csillagokban, az 1954-es labdarúgó-világbajnokság filmhíradós tudósításai az ő hangján szólaltak meg. A szocialista erkölcs megsértéséért 1959-ben kirúgták a Nemzeti Színházból, három évig erdészként dolgozott.

92. születésnapja után egy nappal meghalt Bárdy György színművész - közölte a Vígszínház. Bárdy György Jászai Mari-díjas magyar színművész, Érdemes- és Kiváló művész volt. Haláláig a Vígszínház társulatának tagja volt, utoljára 2008-ban lépett fel az Egy csók és más semmi című előadásban. Színházi fellépésein kívül több mint 60 film- és tévészerepben nyújtott felejthetetlen alakítást.

Búcsúztatása a művész és családja kérésére szűk, családi körben történik - tudatta a hétfő esti közlemény, amely olvasható a színház honlapján is.

Kulka János és Bárdy György Bárdy 90. születésnapján
MTI / Kallos Bea

Iskolai tanulmányait a Szegfű utcai elemi iskolában kezdte. Gyermekként Kispesten ismerte meg a színjátszást mint diákszínész, rendező volt a Kispesti Református Ifjúsági Egyesületben. Tizenhárom évesen már a református templom kertjében lépett fel saját színjátszó csoportjával.

Várkonyi Zoltán fedezte fel, 1945-ben. A Magyar Színháznál dolgozott. 1945–1946 között a Művész Színház tagja volt. 1946–1949 között a Vígszínházban lépett fel. 1949–1951 között a Vidám Színpad színművésze volt. 1951–1958 között a Madách Színházban játszott. 1958–1959 között a Nemzeti Színház tagja volt - írja a Wikpedia Bárdyról.

Egyik leghíresebb szerepe Jumurdzsák volt az 1968-ban bemutatott Egri csillagokban. Erről az alábbi videóban beszél Bárdy György.

Politikai baki után három évig erdész volt

A "szocialista erkölcs" megsértése miatt eltávolították, ezért 3 évig (1959–1962) erdészként dolgozott. Ezután a kecskeméti Katona József Színházban tért vissza 1963–1964 között. 1964 óta a Vígszínház tagja. Markáns arcvonásai és baritonja mellett humora sokféle szerepre alkalmassá tette: játszott sármos csábítót, groteszk filmek főszerepeit, de az Egri csillagokban is megállta a helyét mint Jumurdzsák. Az 1954-es labdarúgó-világbajnokság filmhíradós tudósításai is az ő hangján szólaltak meg.

Kabaréjelenetekben is szerepelt, leghíresebb szerepe az általa kitalált Gugyerák Alajos.

64 évesen lett apa, egy lánya van.

Hobbija és szenvedélye volt a tenisz. Már 15 éves korában indult versenyen, és később rendszeresen űziteezt a sportot. 2006-ban Székhelyi József megalapította a Bárdy György-díjat, melynek célja, hogy megjutalmazzák az adott év első 4 hónapjának legeredményesebb, 14 év alatti teniszezőjét.

"Hegedűs D. Géza: idén karácsonykor vele örülhettem"


Bárdy György büszke és méltósággal teli volt, örülök, hogy 40 éven át együtt dolgozhattam vele a Vígszínházban - mondta Hegedűs D. Géza színművész elhunyt kollégájára emlékezve hétfőn. Felidézte, hogy éppen 40 évvel ezelőtt, még főiskolás korában került a Vígszínházhoz, amelynek Bárdy György akkor már vezető művésze volt.

"Nekem megadatott, hogy 40 éven keresztül vele lehettem, még idén karácsonykor vele örülhettem" - fogalmazott a színművész. Elmondta: karácsony és újév között meglátogatta Bárdy Györgyöt, aki szellemileg friss volt, jó humorú, igazi "bárdygyuris". Bár már nehezebben mozgott, a világgal teljesen tisztában volt, hihetetlen eleganciával ült otthon a dolgozószobájában. "Együtt teáztunk, beszélgettünk színházról, világról" - idézte fel a találkozást Hegedűs D. Géza. 

Beszélt arról is, hogy Bárdy György pályájának indulása közös nagy mesterüknek, Várkonyi Zoltánnak köszönhető. Ő volt az, aki a háború után megalapított Művész Színházban felfigyelt Bárdy György tehetségére, majd amikor Várkonyi Zoltánt 1962-ben kinevezték a Vígszínház főrendezőjének, odaszerződtette. Bárdy György pályája innentől teljesedett ki, a színművész élete végéig hűséges maradt a Vígszínházhoz - tette hozzá Hegedűs D. Géza.

Személyes élményeiről szólva elmondta, hogy fantasztikusnak tartja Bárdy György alakítását a Bolha a fülbe című darabban, és kiemelte még az Eljő a jeges című O'Neill-művet, amelyet még főiskolásként látott. "Az is megadatott, hogy rendezhettem" - fűzte hozzá az Egy csók és más semmi című darabról. Bárdy György ebben játszott utoljára. "Amikor belépett, mindig kitörő örömmel fogadta a közönség" - emlékezett Hegedűs D. Géza.

"Mindig hagytunk a fiókban egy-egy szivart"

A színművész kiemelte, hogy barátság fűzte Bárdy Györgyhöz, akinek szerette derűjét, életszeretetét, szerette azt, hogy színészként méltósággal viszonyult a pályához, és férfiként is nagyon igényes volt, egyfajta angol elegancia jellemezte. Mint mondta, Bárdy György egyik szenvedélyének, a tenisznek köszönhetően nagyon kötődött az angol kultúrához, sportélethez. Amíg aktív volt, nem múlhatott el wimbledoni döntő, hogy azt ne nézze végig. 

A pipázás és szivarozás szenvedélye mellett az is összekötötte a két művészt, hogy a Vígszínházban ugyannál az asztalnál öltöztek. "Ha nem voltunk egy előadásban, mindig hagytunk egymásnak a fiókban ajándékképpen egy-egy szivart" - árulta el Hegedűs D. Géza. Hozzátette: van egy pipatóriuma, amelyet Bárdy György mintegy stafétaként adott neki tovább. Ő Várkonyi Zoltántól kapta, aki szintén pipázott. A pipatartó ma is ott van Hegedűs D. Géza dolgozószobájában, "ahogy ránézek, mindig eszembe jut Gyuri".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!