Krakkóban temették el Mrozeket

A krakkói nemzeti panteonban helyezték örök nyugalomra Slawomir Mrozek lengyel dráma- és prózaírót kedden.

  • MTI MTI
Krakkóban temették el Mrozeket

Az augusztus 15-én, 83 éves korában elhunyt szerző hamvait tartalmazó urnát az óváros szélén lévő középkori Barbakánban ravatalozták fel, majd a lengyel kultúra új panteonjában, a krakkói királyi vár közelében fekvő Péter és Pál templom kriptájában helyezték el.

Az eső ellenére számtalan ember kísérte utolsó útjára Mrozeket, akit az első ismert művészként helyeztek örök nyugalomra a panteonban. A szertartáson elsősorban kiadók, szerzők és művészek vettek részt, de ott volt Bogdan Zdrojewski lengyel kulturális és örökségvédelmi miniszter is.

Slawomir Mrozek, aki darabjaiban - Tangó, Emigránsok - gyakran gúnyolta a kommunista rendszert, életét a hatvanas évek végétől francia emigrációban töltötte és nizzai otthonában hunyt el. Utolsó kívánsága azonban az volt, hogy hazájában temessék el.

Slawomir Mrozek (1930-2013) dráma- és prózaíró, karikaturista, az abszurd-groteszk dráma világirodalmi rangú képviselője, a francia Becsületrend lovagja volt.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?