szerző:
Tossenberger Adél
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tóth Gabi 25 évesen kapta meg a lehetőséget, hogy az X-faktor egyetlen női mentora legyen. Évekkel ezelőtt megélte a tehetségkutatók átkát: a mélyrepülést a hirtelen jött siker tornácáról – mégis visszakapaszkodott. Miért van bajban ma egy magabiztos ember Magyarországon? Mire jó a bulvár? Mi a közös Alföldi Róbertben és Tóth Gabiban? Interjú.

hvg.hu: A karriered 2005-ben indult el a Megasztár második szériája után, amikor a tehetségkutató műfaja még viszonylag új volt Magyarországon. Ma az a domináns álláspont, hogy egy ilyen kicsi országban nem lehet ennyi jó énekes, ezért ezekre a műsorokra nincs is már szükség.

Tóth Gabi: A 4-es X-faktorral bebizonyítjuk, hogy igenis vannak még tehetségek, és a tehetségkutatókra is van igény. Elbírja őket az ország, hiszen szinte meg tudom számolni, kik azok a versenyzők az elmúlt évekből, akiknek fenn is maradt a neve a szakmában. Folyamatosan érnek be az új generációk, így pedig megéri csinálni. Itt olyan emberek kapnak felületet, akiknek semmi más lehetőségük nem lenne arra, hogy megvalósítsák az álmukat. Ha én például nem kapom meg ezt a lehetőséget anno, most nem beszélgetnénk itt.

hvg.hu: Te hogy kerülted ki, hogy elvessz a süllyesztőben?

T. G.: Totálisan az ösztöneimmel cselekszem mindenben. Soha nem engedtem, hogy elvigyenek olyan irányba, ami nem én vagyok. Mindig tudnod kell, mire van szükséged. Önismereti tréning az egész, ami sok pofonnal és tapasztalattal jár. Ez a szakma ennek ellenére pont arról szól, hogy folyamatos kísértésnek vagy kitéve, aminek ellen kell tudni állni.

Lehet, hogy ez egyeseknek bántó, de termékek vagyunk. Én viszont nem vagyok egyszerű eset, nem lehet csak úgy rám aggatni dolgokat. Művészlélek vagyok, hangulatember, vannak hullámzásaim, de ismerem a saját hibáimat, és tudom, hogy min kell változtatnom. Nagyon sokszor nem tudok elszámolni magamban tízig, és robbanok. Akkor aztán kijön belőlem a tapolcai Tóth Gabi, akinek nincs semmilyen szűrője, csak mondja.

Fülöp Máté

hvg.hu: Mi volt a legnagyobb pofon, amit kaptál?

T. G.: Talán az, hogy én is beleestem abba a hibába, hogy felkaptak, utána pedig nagyot zuhantam jó magasról. Aztán nehéz volt újra visszajönnöm a szakmába. A nulláról kellett újra kezdenem, mert bár ez a tehetségkutató ad neked egy nagy löketet, később a te dolgod, hogyan bánsz a kapott eszközökkel. Le kell fejtened magadról a sallangokat.

hvg.hu: Többször elmondtad, hogy nem tekinted konkurenciának az idei X-faktor versenyzőit, pedig te is még csak 25 éves vagy. Mitől vagy ilyen magabiztos?

T. G.: Egyszerűen tudom, hogy mire vagyok képes a színpadon. Olyan stílust képviselek, amit nem mindenki mer bevállalni. Nemcsak a hang számít, hanem kiállni is tudni kell, nekem pedig olyan kisugárzásom van, ami egyedivé tesz. Ezt nem nagyképűségből mondom, vagy azért, mert egoista vagyok, hanem mert egy előadónak tisztában kell lennie azzal, hogy mire képes, hinnie kell önmagában, anélkül nem működik az egész.

hvg.hu: Hogy határozod meg azt a műfajt, amit csinálsz, és amire azt mondod, a legjobb vagy benne?

T. G.: Tóth Gabis. Ez az egyetlen fegyverem és biztos palástom van ebben az egészben. Az, hogy amit csinálok, az én vagyok.

hvg.hu: Számtalanszor átváltoztál már a pályád során, de az X-faktorban hozod az eddigi legdívásabb arcodat. Ez felvett szerep, vagy ezt a korszakodat éled egyébként is?

T. G.: Ezt én akartam így. Nagyon sokat változtam, de ez vagyok én: nő lettem. Úgy gondolkodom, úgy cselekszem. 26 éves leszek, és amit ebben a szakmában ez alatt a majdnem tíz év alatt megéltem, az nem volt egyszerű, és megerősített. Ezek nem átlagos évek, én mindig egy 5-ös szorzót rárakok egy évre. Az, hogy a Szombat esti láz című műsorban táncoltam, nagyon sokat segített abban, hogy megismerjem a női oldalamat.

hvg.hu: A Szombat esti lázon kívül több bulvárműsorban is szerepeltél. Nem tartottál tőle, hogy emiatt benne ragadsz a celeb skatulyájában, és nem vesznek komolyan szakmailag?

T. G.: Ha azokra a műsorokra nemet mondtam volna, most nem lehetnék itt. Ez egy eszköz.

hvg.hu: Használod a bulvárt?

T. G.: Nyilván. Okosan kell használni. Ez nagyon fontos. A célom eléréséhez ezért néha el kellett vállalnom olyan dolgokat is, amihez nem volt akkora kedvem, de tudtam, hogy ez gyümölcsözni fog, és most itt van az eredménye.

Fülöp Máté

hvg.hu: A bulvár is használ téged?

T. G.: Természetesen igen. Jobban használ engem, mint én őket.

hvg.hu: A személyiséged igen megosztó, ami folyamatos felületet biztosít az élcelődésnek. Van már például Tóth Gabi grimaszgenerátor, legutóbb pedig arról folyt a polémia a bulvársajtóban, vajon Tóth Gabi viselt-e fehérneműt a mentorházban.

T. G.: A grimaszgenerátor nekem nagyon tetszik, jópofa és aranyos, de egyébként mostanában struccpolitikát folytatok a bulvárral kapcsolatban, és nem olvasom el a híreket. Megkímélem magam ettől a hadjárattól, mert rengeteg időt és energiát elvisz a mentoráltjaimtól.

hvg.hu: 25 évesen nem érzed azt, hogy túl nagy felelősség mások életéről dönteni? Hiszen a legtöbb versenyző sorsfordító eseményként éli meg ezt a műsort.

T. G: Biztos vagyok benne, hogy ez nagy felelősség, de mi nem döntünk emberi sorsokról, hanem egy életutat segítünk. Az viszont, hogy az adott énekes miként fog a tőlünk kapott eszközökkel bánni, már nem az én felelősségem. Nem érzem, hogy rajtam múlna az életük. Az rajtam múlik, hogy jó tanácsokat és eszközöket adjak nekik.

hvg.hu: Miért volt ennyire fontos, hogy téged válasszanak ki erre a feladatra?

T. G: Mert én vagyok az, aki a legjobban át tudja adni azokat a tapasztalatokat, amik a versenyzőknek kellenek, mert végigcsináltam ezt az egészet.

hvg.hu: Keresztes Ildikó szintén egyedüli nőként volt mentor az X-faktorban három éven át. Ő az érett, ám kissé túlérzékeny, labilis nő karakterét hozta. Mennyire tartod őt követendő példának?

T. G.: Teljesen mások vagyunk. Én nagyon határozott, nyers és erős személyiség vagyok. Érzékeny vagyok én is, de engem nem hatnak meg a könnycseppek. Nincs kifogás, ha valaki nem tanul meg időben egy dalt. Én nem fogom elkezdeni babusgatni. Ha kell, osztom a virtuális pofonokat.

Fülöp Máté

hvg.hu: Egyértelmű, hogy az idei X-faktorban a versenyzők leginkább Alföldi Róberttől félnek. Te nem tartottál tőle?

T. G: Természetesen tartottam tőle, de az első pillanatban, amikor belépett a terembe, és belenéztem a szemébe, feloldódott bennem minden kétely vele kapcsolatban. Fantasztikus ember az Alföldi Robi. Nagyon egymásra találtunk. Ő sem gondolta volna, hogy egy 25 éves lányba fog kapaszkodni, ebben biztos vagyok, de nagyon megszerettük egymást. Egy húron pendülünk sok mindenben, mert ő is ugyanolyan ösztönlény, mint én vagyok. A szívünk, a hitünk és a hozzáállásunk az élethez ugyanaz. Lelki társak vagyunk.

hvg.hu: Ha Alföldi Róberttel így egymásra találtatok, hogy jössz ki a másik két mentorral, Geszti Péterrel és Szikora Róberttel?

T. G.: Imádom őket is. Geszti Péter marketingember, akinek mindenre van egy frappáns mondata, Szikora Robit pedig még próbáljuk megfejteni, ő egy csupa szív ember. Lehet, hogy még tartogat meglepetéseket, mert nagyon titokzatos. Ahogy Alföldi mondja: a Szikora néha olyan, mintha elvinnék az ufók. Olyankor nem nagyon értjük, mi történik. De nagyon aranyos egyébként.

hvg.hu: Mennyire intenzív a próbafolyamat?

T. G.: Napi öt-hat órát ott vagyok velük. Viszek nekik gyógyszereket, ha betegek, elviszem őket orvoshoz, ha kérik, mindenben segítek. Elvittem őket egy csomó koncertre, hogy kicsit lazuljanak. Beengedtem őket az életembe, mert másképp nem lehet. Sokkal nehezebb lenne folyamatosan azon matekozni, hogyan tologassam a falamat magam előtt. Nagyon szeretnek, és felhívnak, ha nincsenek jól lelkileg. Ez volt a cél, hogy bízzanak bennem.

hvg.hu: Nyilván nem nevezheted meg, de neked van személyes tipped arra, ki nyeri meg ezt a versenyt?

T. G.: Igen. Nagyon biztos vagyok benne.

hvg.hu: Hova futhat ki egy olyan énekes pályája, aki a felszínen marad? Meg tud élni ma egy zenész Magyarországon csak zenélésből?

T. G.: Ha okosan csinálja, akkor igen. Nyilván nem titok, hogy a 90-es években sokkal jobban meg lehetett élni a popszakmásdiból. Ami a legnehezebb ebben az egészben, az nem az, hogy rosszul keres az ember, hanem a rendszertelenség. Hogy az egész hullámzik. Vannak holtszezonok, amikor nincs annyi fellépés, ha pedig van, akkor sem biztos, hogy a pénz megjön időben. Előre kéne tudni tervezni, ami nekem még nem annyira megy. Anyagilag még messze nem vagyok elég tudatos. Fel kell nőni ehhez is. Bár nagyon sokan siránkoznak, én nem hinném, hogy olyan tragikus a helyzet. Siránkozni pedig gáz.

Fülöp Máté

hvg.hu: Szerepeltél A Dal című műsorban is. Függetlenül attól, milyen az Eurovíziós Dalfesztivál felhozatala, szerinted milyen imázst, vagy értéket kéne képviselnie Magyarországnak külföldön?

T. G.: Biztos vagyok benne, hogy ha egyszer kijutnék, tudnék mit kezdeni azzal a felülettel. Nagy álmom. Én elsősorban energiát közvetítenék. Magabiztos ember vagyok, talán pont ezért vagyok nehezebb helyzetben itthon, mert aki itt magabiztos, az egyenlő a nagyképűvel. Egyébként pedig szerintem nem egy hungarikumot kell kivinni, hanem meg kell mutatni, hogy bár kis ország vagyunk, mi is képesek vagyunk nagy dolgokat alkotni.

hvg.hu: Hogy képzeled el magad ötvenévesen?

T. G.: Homeopata lennék és jógaoktató, és egy fagerendás házikóban laknék valahol egy erdő szélén. Sok gyermekkel, sok állattal. Ha saját gyerekem nem lehet, akkor remélem örökbe fogadhatok majd akár több gyereket is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!